Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Kamil Starczyk 02.02.2020

"Polskę i Estonię łączą te same wartości". 100-lecie podpisania traktatu w Tartu

- Polska i Estonia to partnerzy, którzy podzielają te same wartości i interesy - podkreślił w niedzielę w Tartu minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, który wziął udział uroczystościach z okazji 100-lecia podpisania traktatu pokojowego w tym mieście. 
Posłuchaj
  • Estonia: obchody 100-lecia podpisania Traktatu w Tartu cz. 1 (IAR)
  • Estonia: obchody 100-lecia podpisania Traktatu w Tartu cz. 2 (IAR)
Czytaj także
  • Szef MSZ wziął w niedzielę udział w koncercie zorganizowanym w sali koncertowej Vanemuine z okazji 100. rocznicy podpisania traktatu
  • Traktat w Tartu usankcjonował estońską niepodległość
  • Podczas wystąpienia przed koncertem Czaputowicz przypominał, że zakończenie I wojny światowej przyniosło niepodległość zarówno Polsce, jak i Estonii
jacek czaputowicz estonia pap 1200.jpg
Estonia: szef polskiego MSZ z wizytą w bazie "Orlika" w Amari

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych podkreślił, że traktat w Tartu trafnie określany jest jako "akt urodzenia" Estonii, ponieważ zakończył długą drogę tego państwa do niezależności.

Nawiązując do obecnych relacji polsko-estońskich, Czaputowicz powiedział, że oba kraje to "przyjaciele i zagorzali partnerzy". - Podzielamy te same wartości i interesy. Nasza współpraca w UE, NATO, ONZ przyczyniają się do rozwiązywania problemów w Europie i na świecie - wskazał.

Szef MSZ przypominał o polskich żołnierzach stacjonujących w Estonii w ramach komponentu sił powietrznych przeznaczonego do ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.

Wyraził też zadowolenie z organizacji przez Estonię szczytu Inicjatywy Trójmorza w tym roku, pogratulował wejścia przez Estonię do Rady Bezpieczeństwa ONZ i złożył życzenia z okazji 100-lecia podpisania traktatu w Tartu.

mid-20202003.jpg
Szef MSZ spotkał się w Estonii z polskimi żołnierzami z PKW "Orlik"

"Naród estoński zwyciężył i obronił wolność w krwawej wojnie"

Z kolei prezydent Estonii Kersti Kaljulaid mówiła, że na kilka lat przed podpisaniem tego układu nikt nie sądził, że Estonia może stać się niepodległym krajem. - Naród estoński zwyciężył i obronił swoją wolność w krwawej wojnie przeciwko najsilniejszemu wrogowi - mówiła.

Kaljulaid zaznaczyła, że w wyniku traktatu Estonia przestała być traktowana jako przedmiot, a zaczęła być traktowana jako podmiot w relacjach międzynarodowych. Podkreślała przy tym działania Estonii zarówno na polu dyplomatycznym, jak i militarnym przeciwko bolszewickiej Rosji.

Prezydent podkreśliła również, że obecna polityka jej kraju nie może opierać się na nostalgii i emocjach, ale powinna być wyważona i racjonalna. - Musimy również akceptować międzynarodowe porozumienie dotyczące powstrzymania się od próby wprowadzania jakichkolwiek zmian w przebiegu powojennych granic państw w Europie - mówiła Kaljulaid.

auschwitz 1200 free shuttestock.jpg
Szef MSZ: historia Holokaustu nie może być przedmiotem przetargów

"Budulec niepodległości Estonii"

Podczas briefingu dla polskich dziennikarzy Czaputowicz podkreślał, że traktat pokojowy w Tartu to "budulec niepodległości Estonii", i przywoływał w tym kontekście bitwę warszawską z 1920 r.

- Ta wspólna historia nas łączy, szczególnie w dzisiejszych czasach, w ostatnich tygodniach. Przy próbie Rosji reinterpretacji czy - jak tutaj się mówi - falsyfikacji historii, jest bardzo ważne pokazanie solidarności z państwami bałtyckimi w tym wypadku - powiedział.

Pytany o wspólne działania państw bałtyckich wobec rosyjskiej dezinformacji, odparł, że umówił się z szefami MSZ Estonii, Łotwy i Finlandii na stałe monitorowanie i wspólne działania w ramach walki z tym zjawiskiem.

putin-1200-pap.jpg
Jacek Czaputowicz: Putin chce skłócić zachodnich sojuszników

Północny wymiar polskiej polityki zagranicznej

Szef MSZ podkreślał północny wymiar polskiej polityki zagranicznej i rolę partnerów Polski takich jak Finlandia, Łotwa czy Estonia, z którymi - jak dodał - Warszawa ma wspólne interesy bezpieczeństwa w UE.

Czaputowicz zaznaczył, że rocznice takie jak 100-lecie podpisania traktatu w Tartu kraje regionu powinny świętować razem.

Poinformował też, że jeszcze w lutym złoży wizytę dwustronną w Finlandii i Danii. - To nasi bardzo bliscy sojusznicy, z którymi chcemy współpracować i wtedy dopełnimy tę oś północ-południe, co też mieści się w ramach Inicjatywy Trójmorza - mówił minister.

Szef MSZ przed uroczystościami w Tartu spotkał się z ministrami spraw zagranicznych Estonii, Łotwy i Finlandii. Podczas konferencji prasowej przypominał, że Polska była jednym z pierwszych krajów, które uznały niepodległość Estonii. Wspomniał o zbliżającej się setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma krajami.

Jacek Czaputowicz ocenił, że relacje polsko-estońskie bardzo dobrze rozwijają się m.in. na płaszczyźnie politycznej, społecznej i kulturalnej.

Wśród tematów rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Estonii Urmasem Reinsalu Czaputowicz wymienił współpracę infrastrukturalną, w tym projekt Rail Baltica, oraz współpracę w dziedzinie energetyki. Zaznaczył, że spotkanie z Reinsalu dotyczyło także bezpieczeństwa, rosyjskiej dezinformacji, relacji transatlantyckich, procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie i współpracy w ramach UE. - Mamy nadzieję na kontynuowanie regularnie wymiany opinii w tych dziedzinach - dodał.

szefowie msz twitter msz 1200.jpg
Czaputowicz: chcemy, by Rosja wróciła do przestrzegania prawa międzynarodowego

Dokument, który zakończył wojnę estońsko-bolszewicką

Reinsalu przypominał historię traktatu w Tartu, podkreślając, że dokument ten usankcjonował niepodległość jego kraju, kończąc wojnę estońsko-bolszewicką. Dziękował za udział w uroczystościach przedstawicielom Polski, Finlandii i Łotwy.

Wśród tematów rozmów szefów MSZ Estonii, Łotwy, Finlandii Reinsalu wskazał współpracę krajów regionu, politykę Rosji w regionie, bezpieczeństwo oraz sytuację na Bliskim Wschodzie i proces pokojowy w tym regionie.

Podczas wizyty w Estonii Czaputowicz odwiedził w niedzielę również bazę wojskową w Amari, gdzie spotkał się z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego "Orlik". PKW "Orlik" to wydzielony przez NATO komponent sił powietrznych, przeznaczony do ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.

Podpisany 2 lutego 1920 r. traktat pokojowy między Estonią i Rosyjską Federacyjną Socjalistyczną Republiką Radziecką usankcjonował państwowość estońską. Rosja radziecka uznała w nim ogłoszoną w 1918 r. niepodległość Estonii, rezygnując z roszczeń terytorialnych wobec bałtyckiego sąsiada.

kstar