Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Lipka 06.04.2019

Czy Chiny podbiją Europę?

Wygląda na to, że napięcia na tle handlu, inwestycji, praw obywatelskich, mogą uniemożliwić podpisanie wspólnej deklaracji po szczycie UE-Chiny. Ma się on odbyć we wtorek i, jak podaje Reuters, Donald Tusk zarekomendował odrzucenie wspólnej deklaracji.
Posłuchaj
  • Czy dojdzie do porozumienia na linii UE-Chiny? (Raport o stanie świata/Trójka)
Czytaj także

Czy rekomendacja przewodniczącego Rady Europejskiej oznacza, że chińska inicjatywa "Pasa i Szlaku", kluczowy projekt ekonomiczny współczesnych Chin może trafić w Europie na przeszkody nie do przejścia?

– Chiny od lat konsekwentnie realizują pomysł połączenia Europy z Azją przy pomocy szlaku lądowego i technologicznie po to, by otworzyć sobie drzwi do jeszcze większego i skuteczniejszego handlu. Pamiętajmy, że udział Chin w światowym handlu to ponad 3 biliony euro i jest to potęga. Kto pamięta w tej chwili 2004 rok i moment, gdy Chiny wypchnęły z pierwszej trójki światowego handlu Japonię? Już pewnie nikt. Dodatkowo, trzeba pamiętać, że i Węgry i Polska podpisały już swoje deklaracje co do nowego Jedwabnego Szlaku. Nie wynikają z niego żadne zobowiązania, ale jest deklaracja, że chcemy w tym uczestniczyć. Także Włochy zadeklarowały chęć udziału – mówi Piotr Bodył-Szymala z Monitora Prawa Bankowego. – Rzeczywiście, Włochy złożyły swój akces do nowego Jedwabnego Szlaku. Stąd wizyta prezydenta Chin w tym kraju. W innych krajach UE inicjatywa ta budzi wątpliwości, bo okazuje się, że jest to projekt wspierania chińskich firm, które są uprzywilejowane w przetargach publicznych. Choć wiele krajów jest gotowa do dołączenia do tego projektu, to tylko pod warunkiem wzajemności. Europa uważa, że dla Chin to projekt jedynie na pozbycie się nadwyżek surowcowych – dodaje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Czy inicjatywa "Pasa i Szlaku" jest tak wielkim zagrożeniem, jak mówią niektórzy, czy może jednak ogromną szansą dla Europy? Zapraszamy do słuchania.

W audycji również:

  • Przedterminowe wybory w Izraelu. Czy premier Netanyahu ponownie wyjdzie zwycięsko z opresji?
  • Do czego i komu służy dziś NATO? 70 lecie sojuszu;
  • Włoska prawica chce zjednoczyć eurosceptyków przed wyborami do PE. Nie wszyscy jednak są zaproszeni, a nie wszyscy zaproszeni mają na to ochotę.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: Piotr Bodył-Szymala (Monitor Prawa Bankowego), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Marek Świerczyński (ekspert ds. wojskowości, Polityka Insight), Michał Żakowski (dziennikarz Polskiego Radia), dr Piotr Podemski (italianista, europeista, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 6.04.2019 
Godzina emisji: 15.08

ml