Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 19.03.2015

Emerytury i renty z FUS: korzystne zmiany w sposobie wyliczania świadczeń

Doprecyzowanie zasad wyliczania kapitału początkowego oraz wysokości świadczenia emerytalnego zakłada nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS, którą Senat zaakceptował w czwartek bez poprawek.
Posłuchaj
  • Senator Jan Michalski: korzystne zmiany w sposobie wyliczania emerytur (IAR)
  • Jan Michalski: kolejna zmiana związana jest ze stosowaniem w wyliczaniu przyszłej emerytury tzw. tablic trwania życia (IAR)
Czytaj także

Jedna z nich dotyczy matek, które przed 1999 rokiem korzystały z urlopu wychowawczego. Przewiduje, że czas ten będzie zaliczany do okresu składkowego przy ustalaniu kapitału początkowego.

Łatwiej będzie przewidzieć wysokość przyszłej emerytury
Kolejna zmiana związana jest ze stosowaniem w wyliczaniu przyszłej emerytury tzw. tablic trwania życia, ogłaszanych corocznie przez prezesa GUS. Dotyczy osób, które nabyły już prawo do emerytury, ale pracują dalej.

Przeciętny wiek życia stale się wydłuża i po kilku latach może się okazać, że wyliczona wtedy emerytura, dzielona przez większą liczbę lat, będzie niższa niż przy zastosowaniu tabel, które obowiązywały w dniu nabycia praw emerytalnych. Nowelizacja przewiduje, że przyszły emeryt będzie mógł wybrać, które rozwiązanie jest dla niego korzystniejsze.

Zmiana zasad zaliczenia do kapitału początkowego okresu nauki
Ustawa zawiera również m.in. zmianę zasad zaliczenia do kapitału początkowego okresu nauki w szkole wyższej na jednym kierunku. Zapis mówi, że studenci, którzy studiowali przed styczniem 1999 r., a mieli bardzo krótki okres opłacania składek w tym okresie, będą mieli prawo do zaliczenia całego okresu studiów do kapitału początkowego. Warunkiem jest, by osoba taka w momencie przechodzenia na emeryturę miała minimum 15 lat okresu składkowego.

IAR/PAP, awi

/