Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 24.04.2016

Obniżenie wieku emerytalnego. Prezydent Duda: mam nadzieję na uchwalenie w tym roku ustawy

Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że ustawa obniżająca wiek emerytalny zostanie uchwalona w 2016 roku. To oczywiste, iż społeczeństwo oczekuje obniżenia wieku emerytalnego - powiedział prezydent.

Andrzej Duda pytany, czy jest dla niego do zaakceptowania propozycja, aby do projektu obniżającego wiek emerytalny dodać kryterium stażu pracy: 35 lat dla kobiet, 40 lat dla mężczyzn, odparł: "Nie mam nic przeciwko składaniu propozycji zmian, jeśli będą one miały charakter konstruktywny, czy będą w lepszy sposób odpowiadały potrzebom społecznym. Będę dążył do tego, aby wiek emerytalny został obniżony, co zakłada złożony przeze mnie projekt. To moja obietnica wyborcza".

Prezydent podkreślił, że obniżenie wieku emerytalnego jest nie tylko jego zobowiązaniem, ale także PiS, premier Beaty Szydło oraz posłów zasiadających w Sejmie.

- Wierzę, że rząd i Sejm kierując się najlepszymi intencjami będą chciały doprowadzić do uchwalenia tej ustawy - dodał.

"Społeczeństwo oczekuje obniżenia wieku emerytalnego"

Na pytanie, czy liczy, iż ustawa zostanie uchwalona w tym roku, odparł: "Mam taką nadzieję. To oczywiste, iż społeczeństwo oczekuje obniżenia wieku emerytalnego".

Prace nad prezydenckim projektem obniżenia wieku emerytalnego są w Sejmie na etapie podkomisji. Projekt zakłada obniżenie wieku emerytalnego do 60 i 65 lat, nie zawiera możliwości przejścia na emeryturę ze względu na staż pracy.

Rozmowy trwają

Prace nad uzgodnieniem wspólnego stanowiska przez stronę społeczną w sprawie obniżenia wieku emerytalnego trwają także w Radzie Dialogu Społecznego.

W piątek Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" przed kolejną turą podtrzymała pierwotne stanowisko - wiek emerytalny 60-65 lat i staż pracy 35-40 lat, liczony według okresów opłacania składek na ubezpieczenia społeczne niezależnie od formy zatrudnienia.

- To element wewnątrzzwiązkowych konsultacji, których wynik będzie punktem wyjścia do kolejnej tury negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego - napisał w informacji prasowej rzecznik prasowy "S" Marek Lewandowski.

Lewiatan pytany o obecne stanowisko poinformował, że ich propozycja, to równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn - 66 lat, czyli zatrzymanie podwyższania wieku emerytalnego na obecnie osiągniętym przez mężczyzn. Konfederacja chce, by kontynuowano stopniowe - do 2036 r. podnoszenie wieku dla kobiet. Proponuje też uwzględnienie 40-letniego stażu pracy, ale przy osiągnięciu wieku 62 lat i pod warunkiem zgromadzenia kapitału zapewniającego świadczenie w wysokości co najmniej 130 proc. minimalnej emerytury.

Lewiatan przekonuje, że powrót do zróżnicowanego wieku oznacza dla kobiet bardzo niskie emerytury oraz wyższe koszty utrzymania systemu emerytalnego dla wszystkich podatników. Społeczeństwo będzie musiało płacić wyższe podatki, żeby utrzymać dużą liczbę emerytów - przypomina Konfederacja.

BCC podtrzymuje stanowisko przygotowane przez ekspertów w ramach zespołu, ale chce, aby jego elementy traktować łącznie - by w wieku emerytalnym 61-66 lat można było przechodzić na emeryturę pod warunkiem 35-40 letniego okresu opłacania składek i zgromadzenia kapitału, pozwalającego na wypłatę emerytury przynajmniej na poziomie 130 proc. emerytury minimalnej. Wojciech Warski z BCC tłumaczył w piątek, że osoby niespełniające łącznie tych kryteriów przechodziłyby na emeryturę zgodnie z obecnymi zasadami stopniowo wydłużającymi wiek emerytalny.

Emerytura w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - to propozycja prezydenta Andrzeja Dudy:

Źródło: TVN24/x-news

PAP, awi