Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Wiśniewska 13.08.2017

ZUS: o co pytamy najczęściej doradców emerytalnych?

Doradcy emerytalni w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych mają pełne ręce roboty. Zbliżą się bowiem termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków w związku z obniżeniem wieku emerytalnego w Polsce.

Specjalna usługa doradcy emerytalnego ZUS wystartowała 3 lipca. Jest skierowana głównie do osób, które będą mogły skorzystać z uprawnień emerytalnych po obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 – dla mężczyzn, co nastąpi 1 października.

Ile będzie wynosić emerytura oraz jakie dokumenty trzeba złożyć, by otrzymać świadczenie - to najczęstsze pytania kierowane do doradców emerytalnych w placówkach ZUS. Rzecznik zakładu zapewnia, że ZUS jest przygotowany na reformę i napływ wniosków emerytalnych.

Doradca ZUS pomoże wyliczyć świadczenie...

Doradcy emerytalni są obecni na wszystkich salach obsługi klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w całej Polsce, mówiła w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

– Możemy więc pobrać numerek: emerytura-doradca emerytalny i udać się do nich. Doradca emerytalny jest pomyślany jako usługa skierowana do osób, które chcą przejść na emeryturę, tak aby miały możliwość dokładnego przeanalizowania swojej „kariery ubezpieczeniowej”. I również z udziałem doradcy przeprowadzić symulację, czyli to jest de facto określić, do jakiej emerytury nabyliśmy praw, gdybyśmy przeszli właśnie teraz, w tym ostatnim kwartale, albo gdybyśmy tę decyzję przesunęli o jakiś czas, jakie dałoby to wymierne korzyści ekonomiczne – tłumaczyła prezes ZUS.

... i podjąć decyzję o momencie przejścia na emeryturę

Doradcy emerytalni mają pomóc w podjęciu decyzji o momencie przejścia na emeryturę.

- Usługę doradców kierujemy do tych osób, które zastanawiają się z racji obniżonego wieku, kiedy przejść na emeryturę, czy przechodzić od razu po osiągnięciu uprawnień, czy też odczekać pół roku, dwa, czy trzy i dopiero wówczas przejść na świadczenie. Doradcza ma wyjaśnić jak wyliczamy emeryturę, kiedy uzyskujemy uprawnienia, jakie dokumenty musimy złożyć. Doradcza pomoże również wyliczyć prognozowane świadczenie w zależności od momentu, w których chcemy na nie przejść – mówił Naczelnej Redkcji Gospodarczej Polskiego Radia rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz.

Od 1 października obniżenie wieku emerytalnego

Według obliczeń ZUS w ostatnim kwartale 2017 r. dodatkowo ok. 331 tys. osób uzyska prawo do emerytury. Wniosek o emeryturę można składać na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Pierwsze wnioski wynikające z obniżenia wieku emerytalnego będzie można składać już 1 września.

Polskie Radio/PAP/ZUS, oprac. Anna Wiśniewska