Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 12.10.2015

Jak pogodzić węgiel z OZE na Śląsku?

Paweł Podsiadło, wiceprezes Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach na pytanie w Polskim Radiu 24, jak pogodzić węgiel z energetyką odnawialną odpowiada, że jeszcze długo między tymi źródłami nie będzie sprzeczności.
Posłuchaj
  • V Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach: dlaczego pogodzenie węgla z odnawialnymi źródłami energii jest możliwe, szczególnie na Śląsku, mówi w Polskim Radiu 24 Paweł Podsiadło, wiceprezes Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Jak uzasadnia ekspert, biorący udział w V Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach, energetyka oparta o tradycyjne źródła będzie musiała funkcjonować ze względu na stabilność systemu energetycznego, gdyż ta jest zasadniczą wartością dla funkcjonowania całej gospodarki.

Trzeba jednak pamiętać: źródła się wyczerpują, a technologia pędzi do przodu

To jednak nie oznacza, że nic się nie zmieni – jak mówi trzeba przenieść akcenty wynikające z wyczerpywania się zasobów i postępu technologicznego na te, które w przyszłości będą najbardziej opłacalne.

Najtańsza jest ta energia, której nie zużywamy

Podkreśla, że najtańsza jest ta energia, której nie używamy. Czyli należy pracować z jednej strony nad rozwiązaniami dotyczącymi odnawialnych źródeł energii, z drugiej - szukać energooszczędnych rozwiązań – np. w budownictwie.

Pompy ciepła na Śląsku? Dlaczego nie

Ekspert pytany, jak te pomysły oceniane są na Śląsku, żyjącym wszak z węgla, opowiada historię rodziny z tego regionu, gdzie mężczyźni pracują "na kopalni”, ale w ich domu zainstalowane są pompy ciepła.  ̶ To świadczy o wzroście świadomości – mówi Paweł Podsiadło.

Na Śląsku trzeba rozwijać równoległe technologie alternatywne dla węgla

Podkreśla jednocześnie, że Śląsk powinien zostać energetycznym zapleczem Polski.  ̶ Jednak gdyby połowę środków pompowanych w ratowanie górnictwa przeznaczyć w budowę fabryk i magazynów energii, czy na inne źródła OZE, to praca znalazłaby się i dla górników, byłyby też rynki zbytu na tą produkcję – mówi ekspert.

̶  Pamiętajmy, że musimy chronić naszą pracę, ale też klimat i środowisko – przypomina słowa papieża.

̶  Temu mają służyć nie tylko innowacje technologiczne, ale i społeczne. Powinny one budować świadomość potrzeby takich działań – mówi.

Błażej Prośniewski, jk