Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 25.04.2016

Powstanie portal aukcyjny handlujący emisjami CO2 pochłoniętymi przez lasy

Lasy Państwowe stworzą portal aukcyjny, na którym będzie można handlować emisjami dwutlenku węgla pochłoniętymi przez las. Pieniądze z aukcji mają finansować działania proekologiczne. System ma także pomóc Polsce realizować cele redukcyjne CO2 Unii Europejskiej.
Posłuchaj
  • O nowym portalu aukcyjnym e-węgiel mówili w audycji „Wszystko o gospodarce” radiowej Jedynki: Anna Malinowska, rzecznik prasowy Lasów Państwowych i ekspert Koalicji Klimatycznej, profesor w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Zbigniew Karaczun (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Portal e-węgiel ma ruszyć w 2020 roku.

Powstaną gospodarstwa węglowe

Jak wyjaśnia Anna Malinowska, rzecznik prasowy Lasów Państwowych, znajdą się na nim "nadmiarowe" jednostki dwutlenku węgla, jakie zostaną pochłonięte przez tzw. leśne gospodarstwa węglowe.

- Będzie to dwutlenek węgla, który jest pochłonięty przez lasy. LP wprowadzają pilotażowy program zwiększania pochłaniania tego dwutlenku węgla poprzez tzw. gospodarstwa węglowe. W kilkudziesięciu miejscach w Polsce będziemy tworzyć takie gospodarstwa węglowe, w których będziemy prowadzić specjalną gospodarkę leśną, tak aby las pochłaniał więcej dwutlenku węgla – tłumaczy gość radiowej Jedynki.

Według wyliczeń, 200 metrów sześciennych lasu, w którym dosadzono np. buki, może pochłonąć dodatkowo o 10 proc. więcej dwutlenku węgla, niż zwykły las, w którym nie prowadzono dosadzeń.

Ekspert: to dobry pomysł

To dobry pomysł, ocenia ekspert Koalicji Klimatycznej, profesor w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Zbigniew Karaczun.

- Każde działanie, które sprzyja redukcji, albo trwałemu wiązaniu węgla w biomasie, jest działaniem korzystnym. Z tego punktu widzenia wydaje się, że to, co proponuje Ministerstwo Środowiska, jest ciekawym pomysłem, wartym wzięcia pod uwagę jako jedna z metod wspierająca ochronę klimatu i działania w zakresie ochrony klimatu w Polsce – podkreśla ekspert.

„Wiązanie węgla musi spełniać dwa warunki”

Jednocześnie, jak dodaje prof. Karaczun, wiązanie węgla, które w ten sposób się uzyska, musi spełniać dwa warunki.

- Po pierwsze musi być wiązaniem trwałym, czyli na trwałe ten węgiel powinien być albo w glebie, albo w biomasie leśnej związany. Z drugiej strony musi to być działanie dodatkowe do normalnych działań prowadzonych przez leśnictwo – uważa gość radiowej Jedynki.

Środki na inwestycje proekologiczne

Portal e-węgiel początkowo ma być przeznaczony dla firm oraz przedsiębiorstw energetycznych. Pieniądze z aukcji byłyby przeznaczane na inwestycje proekologiczne.

- Firmy, które prowadzą działania np. w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu, będą mogły zakupić pochłonięte jednostki i w zamian za to Lasy Państwowe będą zobowiązane do wykonania konkretnych działań, np. do budowania ścieżek ekologicznych. Będą to więc mogły być również działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu – mówi Anna Malinowska.

Pomoc w realizacji unijnych celów redukcyjnych

Dodatkowo system mógłby pomóc Polsce realizować unijne cele redukcyjne.

Według szacunków, leśne gospodarstwa węglowe mogą w sumie wychwycić 20 proc. tego, co nasz kraj ma określone w unijnych regulacjach.

- Myślę, że to może trochę za dużo, ale to jest ten rząd wielkości, który można by uzyskać – mówi prof. Karaczun.

Koncepcja leśnych gospodarstw węglowych zostanie przedstawiona w tym tygodniu na konferencji w zachodniopolskim Tucznie. W wydarzeniu mają wziąć udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, a także uczestnicy z Szwecji, Finlandii, Łotwy, Wielkiej Brytanii czy Słowacji. Program ma ruszyć w 2017 r.

Błażej Prośniewski, awi