Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 07.09.2016

Inteligentne liczniki pozwalają na oszczędność energii, ale co z bezpieczeństwem danych?

Podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy mówi się nie tylko o teorii ekonomii, ale również o praktycznych rozwiązaniach, które mogą mieć zastosowanie w naszych domach, takich jak inteligentne liczniki energii elektrycznej.
Posłuchaj
  • O tym jak działają tzw. inteligentne liczniki energii elektrycznej, mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Jurczyk, kierownik projektu AMI Tauron Dystrybucja (Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Jak działają tzw. inteligentne liczniki zużycia prądu elektrycznego, wyjaśnia Mariusz Jurczyk, kierownik projektu AMI Tauron Dystrybucja.

- To są liczniki nowej generacji, elektroniczne, które umożliwiają pomiar energii w rozdzielczości godzinowej. Pomagają one budować świadomość, jak wykorzystywać energię elektryczną w sposób jak najbardziej efektywny. Dostarczają także bardzo wielu informacji dystrybutorowi energii na temat pracy sieci elektroenergetycznej – tłumaczy gość Polskiego Radia 24.

Zdalne sterowanie

Takie urządzenia są w stanie, jak mówi Mariusz Jurczyk, kontrolować pobór mocy przez odbiorców.

- Urządzenie może również zmieniać w sposób zdalny taryfę, włączać i wyłączać instalację odbiorcy w zależności od różnych zdarzeń zewnętrznych. Możemy nim sterować zdalnie – tłumaczy ekspert.

Zużycie prądu można śledzić na komórce czy tablecie

Inteligentne liczniki pozwalają również na śledzenie tego, jak wygląda zużycie energii w naszym domu, ile zużywa jej np. nasza pralka czy lodówka, na ekranie telefonu komórkowego czy tabletu, po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji.

- Dzięki aplikacji odbiorcy mogą sprawdzić, w jakich godzinach pobór energii był znaczny. Mogą zastanowić się, które urządzenia w ich gospodarstwie domowym powodują znaczny pobór energii, czy nie ma potrzeby wymiany ich na bardziej energooszczędne – mówi Mariusz Jurczyk.

Wizyty inkasenta nie są już potrzebne

Inteligentne liczniki pozwalają na zdalny odczyt, dlatego wizyty inkasenta w domu klientów nie są już konieczne.

- Mamy zdalny odczyt i na tej podstawie będziemy naszych klientów rozliczać. Na pewno będziemy kontrolować te liczniki, ich stan techniczny, poprawność funkcjonowania i raz na kilka lat taka kontrola z naszej strony będzie wykonywana – mówi Mariusz Jurczyk.

Nie tylko inteligentne liczniki, ale i gniazdka

Jak dodaje gość Polskiego Radia 24, oprócz inteligentnych liczników, klienci Tauronu mogą również wyposażyć swoje domy w inteligentne gniazdka.

- Pozwala ono w sposób zdalny wyłączać poszczególne urządzenia, które do takiego gniazdka mamy w domu podpięte, np. pralkę, lodówkę, oświetlenie, komputer – wyjaśnia ekspert.

Zmiana taryfy

Taka dokładniejsza kontrola zużycia energii elektrycznej pozwala również klientom na zastanowienie się nad zmianą taryfy i poszukania w ten sposób dodatkowych oszczędności.

- Aplikacja, którą udostępniamy klientom, pozwala na sprawdzenie, jak rachunek za prąd wyglądałby w innej taryfie – zaznacza Mariusz Jurczyk.

Jeżeli zaś klient podejmie decyzję o zmianie taryfy, operator może również dokonać tego zdalnie.

Współpraca z OZE

Inteligentne liczniki są również przygotowane na obsługę odnawialnych źródeł energii. Są bowiem w stanie zliczać nadwyżkę energii elektrycznej oddawaną przez prosumentów do sieci.

Dane zbierane przez inteligentne liczniki, jak zapewnia Mariusz Jurczyk, są bezpieczne, a komunikacja pomiędzy wszystkimi elementami sieci inteligentnej jest szyfrowana z wykorzystaniem technologii stosowanych np. w bankowości internetowej.

Robert Lidke, awi