Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 13.03.2017

KE: Gazprom zobowiązał się, że nie będzie nadużywał swej pozycji

Rosyjski Gazprom podjął zobowiązania, które odpowiadają na zarzuty w sprawie nadużywania pozycji monopolisty na rynku gazu w Europie Środkowej i Wschodniej i zapewnią swobodny przepływ gazu w regionie - poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska.
Siedziba Gazpromu w MoskwieSiedziba Gazpromu w MoskwieEASTNEWS/Korolkov/Emblema/ROPI
Posłuchaj
  • Rosyjski Gazprom jest gotów iść na ustępstwa w rozmowach z Komisją Europejską, by uniknąć wysokich kar antymonopolowych. Koncern złożył zobowiązanie, że nie będzie nadużywał dominującej pozycji na rynku, poinformowała komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager (IAR)
Czytaj także

Według komunikatu rosyjski koncern zobowiązał się do wyeliminowania ograniczeń dotyczących reeksportu gazu i jego ułatwienia. Ceny gazu w Europie Środkowej i Wschodniej mają odzwierciedlać ceny rynkowe.

- Uważamy, że zobowiązania Gazpromu umożliwią swobodny przepływ gazu w Europie Środkowej i Wschodniej po konkurencyjnych cenach. Są odpowiedzią na nasze zastrzeżenia i zapewniają rozwiązanie na przyszłość, zgodne z zasadami UE. W rzeczywistości pomogą łatwiej zintegrować rynek gazu w regionie - oświadczyła unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Jednocześnie Bruksela zwróciła się do zainteresowanych państw regionu, w tym Polski, o komentarze na temat propozycji Gazpromu. Czas na przesłanie komentarzy to siedem tygodni. Dopiero po ich przeanalizowaniu KE podejmie decyzję, czy zobowiązania Gazpromu wystarczą, by zamknąć postępowanie.

Co z gazociągiem jamalskim?

Komisja Europejska ogłosiła w poniedziałek, że jej postępowanie antymonopolowe, które prowadzi wobec Gazpromu, nie jest w stanie zmienić obecnej sytuacji dotyczącej biegnącego przez Polskę gazociągu jamalskiego ze względu na umowę pomiędzy Polską a Rosją.

- Postępowanie monopolowe nie rozwiąże tej sytuacji. Wyjście może być znalezione pomiędzy legislacją dotyczącą energii i porozumieniem międzyrządowym. Zajmą się tym koledzy, którzy odpowiadają za ten obszar - powiedziała na konferencji prasowej unijna komisarz ds. konkurencyjności Margrethe Vestager.

Komisja przypomniała, że w ubiegłym roku przedstawiła propozycję, by umowy międzyrządowe w obszarze energii były sprawdzane przez jej ekspertów, zanim zostaną podpisane. Ma to wykluczyć sprzeczne z prawem UE zapisy z takich porozumień. Projekt ten zyskał już aprobatę Parlamentu Europejskiego, a teraz czeka na przyjęcie przez państwa członkowskie.

IAR/PAP, awi