Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Jarosław Krawędkowski 28.12.2018

Cena prądu: za co płacimy?

Gdy otrzymujemy rachunek za prąd, to warto wiedzieć, że nie odzwierciedla on li tylko stanu zużycia energii – w gospodarstwie domowym, firmie czy instytucji, ale jak w soczewce, obrazuje system gospodarczy i podatkowy, obejmujący jedną z najważniejszych branż w każdym kraju, jaką jest energetyka.

Stąd na sumę, jaką zobaczymy na każdym rachunku składa się nie tylko opłata za zużytę energię i dystrybucję, ale różnego rodzaju podatki (VAT, akcyza) oraz opłaty, służące tak budżetowi państwa, jak i firmom energetycznym.

Rachunek za energię elektryczną zawiera w sobie kilka opłat, ale początkowo można podzielić go na dwa elementy, tj. koszt obrotu czyli wartość faktycznie zużytej energii elektrycznej, oraz koszt dystrybucji czyli wartość dostarczenia energii do odbiorcy.

Zużycie energii

W przypadku zuzycia energii, najważniejszą pozycją na rachunku jest pozycja pt. energia czynna, obrazująca ile prądu zuzywamy.

Energia czynna, jest to właśnie wartość energii, którą zużywamy w danym okresie. Opłata za energię czynną to  iloczyn wykorzystanych kilowatogodzin i ceny 1 kWh.

Dostarczanie energii

Taryfa dystrybutora dzieli się na pięć kategorii widniejących na rachunkach za energię:

    Opłata przesyłowa stała

    Opłata sieciowa

    Opłata abonamentowa

    Opłata przejściowa

    Opłata jakościowa

Opłata przesyłowa stała, jest zależna od charakteru poboru energii, lub od wielkości zapotrzebowania na moc, która ustalana jest podczas podpisywania z Zakładem Energetycznym. W przypadku gospodarstw domowych, dotyczy ona głównie kosztów konserwacji urządzeń elektrycznych, oraz kosztów eksploatacji sieci przesyłowo-dystrybucyjnych, opłata składa się również na utrzymanie załóg interwencyjnych.

Opłata sieciowa, jest zależna od liczby wykorzystanych kilowatogodzin, dotyczy przesyłu wymaganej energii. Generalnie tyczy się to drogi energii elektrycznej, którą pokonuje ona od dystrybutora do odbiorcy, czyli gospodarstwa domowego. Uwzględnia ona również straty w przesyle energii.

Opłata abonamentowa: to opłata dotycząca obsługi klienta. Tyczy się przygotowywania przez Zakład Energetyczny rachunków oraz ich dostarczania do klientów, dodatkowo pokrywa również koszty związane z odczytami liczników.

Opłata przejściowa, jest stałą opłatą, traktowaną jako wynagrodzenie za usługę udostępniania krajowego systemu elektroenergetycznego. Jej wysokość dla gospodarstw domowych obliczana jest ze względu na roczne zużycie energii.

Ustalone są trzy limity zużycia: poniżej 500 kWh/rok, między 500 kWh/rok, a 1200 kWh/rok, oraz więcej niż 1200 kWh/rok. Konkretnie dotyczy ona pokrywania kosztów generowanych u wytwórców energii w związku z przedterminowym rozwiązaniem umowy sprzedaży mocy i energii elektrycznej.

Opłata jakościowa, jest to opłata zależna od zużywanej energii, pokrywa koszty utrzymania równowagi w systemie elektroenergetycznym.

Rachunek za prąd w praktyce Rachunek za prąd w praktyce

Rachunek za prąd w praktyce:

Przyjmując, że średnia cena wynosi 55 groszy za 1 kWh, składowymi tej kwoty są:

     Koszt zakupu energii elektrycznej – 18 groszy za 1 kWh

    Podatek VAT – 10 groszy

    Akcyza – 4 grosze

    Podatki i opłaty lokalne – 2 grosze

    Koszty własne dystrybutora – 11 groszy

    Marża dystrybutora – 1 grosz

    Koszty przesyłowe – 9 groszy

NRG, strony internetowe dostawców, rachunek, jk