Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Czyżewski 05.12.2015

Przekrocz barierę nowej złożoności

Ten nurt muzyki współczesnej opisany został w latach 80., ale już wcześniej był obecny w twórczości brytyjskich kompozytorów - outsiderów.

Nowa złożoność powstała w kontrze wobec minimalizmu i podejrzanie łatwych nawiązań do przeszłości dominujących w latach 70. i 80. Ikoną tego nurtu stał się brytyjski kompozytor Brian Ferneyhough (który zresztą oficjalnie zaprzeczał istnieniu jakiejkolwiek sformalizowanej grupy); do głównych twórców zalicza się też m.in. Richarda Barretta i Michaela Finnissy'ego. Niewielu odróżniało się wtedy od muzycznego świata tak bezkompromisowo.

Po latach założenia nowej złożoności upowszechniły się i weszły do szerokiego repertuaru środków kompozytorskich. Nowa muzyka potrzebuje pogłębionego, analitycznego podejścia do formowania dźwięku i do kwestii wykonawczych. A przy tym kompozycje twórców reprezentujących nową złożoność (lub do niej nawiązujących) zapadają głęboko w pamięć. To podskórny nurt odżywiający wielkie połacie współczesnego świata dźwięków.

O nowej złożoności rozmawiamy z kompozytorem Tomaszem Biernackim; słuchamy też muzyki Briana Ferneyhougha, Michaela Finnissy'ego, Richarda Barretta i Clausa-Steffena Mahnkopfa.

***

Tytuł audycji: Bariera dźwięku 

Prowadzi: Adam Suprynowicz

Gość: Tomasz Biernacki (kompozytor)

Data emisji: 4.12.2015

Godzina emisji: 22.30

mm/jp/mc