Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Gabriela Skonieczna 12.07.2021

Polskie krajobrazy. Czy doceniamy ich bogactwo?

Wakacje to czas nie tylko odpoczynku, ale też wzmożonych podróży. Czy jednak znamy i potrafimy docenić to wszystko, co mamy w Polsce? Co pozwala wypoczywać nie tylko w pięknych okolicznościach przyrody, ale też w połączeniu z ciekawą ofertą turystyczną?

tatry_słowacja jezioro popradzkie_1200.jpg
Reportaż "Wakacje po lockdownie". Jak wygląda tegoroczna turystyka? [POSŁUCHAJ]

W najnowszym "Klubie Trójki" przyjrzeliśmy się temu poprzez pryzmat działalności, tradycji i osiągnięć dwóch największych organizacji turystycznych i krajoznawczych w naszym kraju: Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Polskiej Organizacji Turystycznej.


Posłuchaj
53:58 2021_07_12 22_05_12_PR3_Klub_Trojki.mp3 PTTK i POT - promujemy zainteresowanie Polską (Klub Trójki)

PTTK to najstarsze stowarzyszenie w Polsce, skupiające turystów i krajoznawców. Kontynuuje tradycje istniejącego od 1873 r. Towarzystwa Tatrzańskiego, które powstało w 1873 r. oraz Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, które powstało w 1906 r. Warto też pamiętać, że do Towarzystwa Tatrzańskiego (później Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego) należała elita będącego pod zaborami kraju: członkami honorowymi byli m.in. Józef Ignacy Kraszewski, Henryk Sienkiewicz, dr Tytus Chałubiński.

– Każde towarzystwo, jeśli ma coś osiągnąć, musi skupiać ludzi z pasją, zainteresowanych, musi skupiać inteligencję. Tak było w przypadku Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego: tam skupiali się ludzie związani z polskością, ciekawi tej Polski, ale też ciekawi świata. I tak musi być zawsze – mówi Marian Jurak, wiceprezes ZG PTTK. – My także promujemy zainteresowanie Polską. Istotą naszego działania jest zainteresowanie każdego, kto chce z nami wędrować, własnym krajem – od najbliższego otoczenia po najdalsze rejony – deklaruje.

– Prowadzimy działalność popularyzatorską wśród dzieci i młodzieży, organizujemy wyjazdy, wycieczki, imprezy krajoznawcze oraz turystykę aktywną – wylicza.

70 poznajemy Polskę z PPTK/YouTube Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze


– Polska Organizacja Turystyczna przygotowała i wraz z Górskim Pogotowiem Ratunkowym prowadzi projekt "Bezpieczne góry". Ma on na celu uświadomienie i wyedukowanie Polaków – zarówno tych młodszych, jak i ich rodziców, a nawet dziadków – w kwestii niebezpieczeństw, które mogą spotkać ich w górach. O konieczności zachowania rozsądku i ostrożności podczas wycieczek górskich – tłumaczy Przemysław Marczewski z Polskiej Organizacji Turystycznej. – Zorganizowaliśmy też m.in. konkurs dla dzieci dotyczący wypromowania regionu, w którym mieszkają – dodaje.

– I to jest jeden z naszych celów: krzewić zainteresowanie Polską i swoim rodzinnym regionem od najmłodszych lat. Propagujemy poznawanie tych miejsc, z którymi jesteśmy związani, szukanie informacji, ciekawostek, odkrywanie ich tajemnic – tłumaczy.

Polska Organizacja Turystyczna zajmuje się także promowaniem Polski za granicą. Ostatnie kilkanaście miesięcy to szczególnie trudny czas: pandemia zdecydowanie ograniczyła, czy wręcz zablokowała, możliwość podróżowania i odwiedzania innych krajów. – Konieczne jest bardzo elastyczne reagowanie, dostosowane do zmiennych warunków – wskazuje Przemysław Marczewski. – Kiedy tylko zmieniły się warunki i pojawiła się możliwość podróżowania z USA do Polski, przeprowadziliśmy kampanię na głównych lotniskach Stanów Zjednoczonych: przez miesiąc pojawiały się tam spoty reklamujące atrakcje naturalne i kulturalne naszego kraju – tłumaczy.

Polska Organizacja Turystyczna - Kierunek POLSKA/YouTube MANGUSTA FILM


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Marian Jurak (wiceprezes ZG PTTK), Przemysław Marczewski (Polska Organizacja Turystyczna)
Data emisji: 12.07.2021
Godzina emisji: 22.05

pr