Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 26.01.2011

Uratuj życie siedmiu osobom

Jak się pani czuje? - Dobrze, słyszałam, że dawcy żyją dłużej i to ze świadomością uratowania czyjegoś życia - powiedziała Magdalena Kudlik, która oddała nerkę swojemu tacie.
Uratuj życie siedmiu osobom źr. Wikipedia,Piotr Bodzek, lic. CC

26 stycznia 1966 roku w Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie dokonano pierwszego udanego przeszczepu narządu. Była to nerka.

- Mówimy o tym z dumą i w rocznicę tego wydarzenia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantologii - powiedział prof. Sylwester Prokurat, nefrolog z Kliniki Nefrologii, Transplantacji Nerek i Nadciśnienia Tętniczego Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Jak podał profesor, w 2010 roku dokonano 900 przeszczepów nerek, w tym 49 u dzieci. 2500 osób wciąż czeka na przeszczep, a około 15 000 jest dializowanych. - 1000 przeszczepów rocznie plasuje nas na jednym z ostatnich miejsc w Europie - podkreślił.

Magda Kudlik ze spokojem wspomina niedawną operację, podczas której wycięto jej nerkę i przeszczepiono jej ojcu. - Procedura nie była skomplikowana, najpierw badania nerek, a potem rozmowa z psychologiem, która miała ocenić świadomość mojej decyzji - wyjaśniła. Kiedy obydwoje poczuli się lepiej, do Magdy dotarło, że to nie była zwykła operacja, a uratowanie czyjegoś życia, a przynajmniej poprawa jego jakości.

Na ten sam aspekt zwrócił uwagę profesora Prokurata, który powiedział, że z jedną nerką można normalnie żyć. Jeszcze bardziej można pomóc, deklarując wolę oddania narządów po śmierci. Mogą one uratować życie aż siedmiu osobom.

Paweł Klikowicz, koordynator portalu dawca.pl, powiedział, że historia Magdy pokazuje prawdziwą, ludzką twarz transplantologii. - Rozmawiamy nie tylko o narządach, ale także krwi i szpiku. Chcielibyśmy, by świadomość społeczeństwa polskiego w tej dziedzinie była większa - dodał.

Co zmienia się w życiu po oddaniu narządu? Jak polskie prawo reguluje kwestię oddawania narządów przez żyjących dawców oraz po śmierci?

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00. Zapraszamy.

(asz)