Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 25.03.2011

Być albo nie być

Polsko-niemiecka premiera sztuki Nicka Whitby'ego, 13. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" oraz balet "I przejdą deszcze..." Krzysztofa Pastora.
Foto promocyjne do spektaklu Być albo nie być.Foto promocyjne do spektaklu "Być albo nie być".źr. stary.pl
Posłuchaj
  • Jacek Sieradzki o 13. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje"
  • Mikołaj Grabowski o spektaklu "Być albo nie być"
  • Wokół spektaklu "I przejdą deszcze..."
Czytaj także

W "Wybieram Dwójkę" mówiliśmy o spektaklu "Być albo nie być", który zrealizowały Stary Teatr w Krakowie i Maxim Gorki Theater w Berlinie. Sztuka powstała na podstawie głośnego filmu Ernsta Lubitscha z 1942 r. Reżyserem obu inscenizacji jest Milan Peschel.

Polska prapremiera teatralna "Być albo nie być" odbędzie się w najbliższą niedzielę, w Międzynarodowym Dniu Teatru, na Dużej Scenie Starego Teatru. Premierę berlińską zaplanowano 14 kwietnia. Z Mikołajem Grabowskim, dyrektorem Starego Teatru w Krakowie rozmawiała Justyna Nowicka.

Naszym gościem był również Jacek Sieradzki – dyrektor 13. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje", który rozpocznie się w najbliższą niedzielę w Katowicach. O główną nagrodę rywalizują młodzi reżyserzy, od których debiutu nie minęło więcej niż piętnaście lat. Oprócz przedstawień konkursowych pokazywane są też spektakle mistrzowskie.

Ponadto komisja dziennikarzy i obserwatorów życia teatralnego w regionie katowickim zgłasza do konkursu przedstawienie reprezentujące województwo śląskie. Celem katowickiego Festiwalu jest promocja najzdolniejszych młodych polskich reżyserów teatru żywego planu, a także udostępnienie katowickiej publiczności najbardziej interesujących spektakli ostatniego sezonu, zarówno konkursowych, jak i mistrzowskich.

Opowiedzieliśmy też o premierze baletu "I przejdą deszcze..." w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Krzysztof Pastor, sięgając po raz kolejny po muzykę Góreckiego, przygotował pierwszy spektakl specjalnie dla Polskiego Baletu Narodowego.

Na konferencji prasowej o idei tego przedstawienia i przygotowaniach do spektaklu mówili Krzysztof Pastor, Wojciech Michniewski i Waldemar Dąbrowski. - Ten spektakl powstał z osobistej potrzeby Krzysztofa Pastora, ażeby sformułować i rozwinąć pewien sens refleksji, dotyczących jego najgłębiej rozumianej istoty bycia Polakiem. Na skutek jego 30 lat bycia na emigracji potrafi spojrzeć na sprawy polskie przejmująco, z radością i bólem, w sposób zbliżony do obiektywnego – mówił Waldemar Dąbrowski, z którym rozmawiała Anna Skulska.

Audycję przygotowała Katarzyna Nowak.

Aby wysłuchać rozmów, kliknij odpowiednie ikony dźwięków w boksie Posłuchaj po prawej stronie.