Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Ludwika Mastalerz 04.04.2011

Nietoperz w świątyni

Nowa biografia Jerzego Nowosielskiego, podsumowanie 13. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" oraz projekt Sąsiedzi 2.0.
Jerzy Nowosielski, Autoportret, 1976.Jerzy Nowosielski, Autoportret, 1976. źr.archiwum Fundacji Nowosielskich
Posłuchaj
  • Relacja MArka Mierzwiaka z 13. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje
  • Krystyna Czerni w rozmowie z Aleksandrą Łapkiewicz
  • Katarzyna Białousz i Jakub Śwircz o projekcie Sąsiedzi 2.0
Czytaj także

W poniedziałkowym "Wybieram Dwójkę" podsumowaliśmy zakończony wczoraj 13. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach. O główną nagrodę rywalizowali młodzi reżyserzy, od których debiutu nie minęło więcej niż piętnaście lat. Oprócz przedstawień konkursowych pokazywane były też spektakle mistrzowskie. Celem katowickiego Festiwalu jest promocja najzdolniejszych młodych polskich reżyserów teatru żywego planu, a także udostępnienie katowickiej publiczności najbardziej interesujących spektakli ostatniego sezonu, zarówno konkursowych, jak i mistrzowskich. Relację z Festiwalu przeprowadził Marek Mierzwiak.

Porozmawialiśmy także o nowej biografii Jerzego Nowosielskiego "Nietoperz w świątyni" autorstwa Krystyny Czerni. Nowosielski to religijny malarz ikon i śmiałych erotyków,  który na zawsze zmienił oblicze polskiej sztuki i wywiera wpływ na kolejne pokolenia twórców. Autorka książki mówiła nam o kłopotach, jakie mają biografowie w związku z ustawą o ochronie danych osobowych, a także o tym, dlaczego tak wiele miejsca w książce zajmuje Tadeusz Różewicz:

- Najpiękniejsze teksty o Nowosielskim napisał Różewicz, bo najpiękniej o malarstwie mówią poeci. Obrazy to właściwie wiersze i metafory, przełożone na język linii i kolorów.

Była także mowa o projekcie zdjęć przedstawiających wnętrza mieszkań w Warszawie i Berlinie w ramach festiwalu nowoczesnego sąsiedztwa Sąsiedzi 2.0. Obejmuje on ponad trzydzieści projektów o innowacyjnej formie i kreatywnej koncepcji, który przygotowany został przez Ambasadę Republiki Federalnej Niemiec i Goethe-Institut z okazji 20. rocznicy podpisania niemiecko-polskiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Festiwal ma zasięg ogólnopolski z centralnymi wydarzeniami skupionymi w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku, które prezentowane będą od 6 maja do 17 czerwca 2011 roku. Naszymi gośćmi byli Katarzyna Białousz z Instytutu Goethego oraz Jakub Śwircz z Fundacji "Archeologia Fotografii".

Audycję prowadziła Justyna Piernik.

Aby posłuchać fragmentów audycji, wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.