Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Ludwika Mastalerz 15.04.2011

Arturiańskie legendy wracają na scenę

"Parsifal" - jedna z najwybitniejszych oper wszech czasów zostanie pokazana we Wrocławiu, Festiwal Beethovenowski trwa, a wieczorem - koncert promujący płytę Tansmana.
Fragment plakatu opery Parsifal Ryszarda Wagnera, reż. Georg RooteringFragment plakatu opery "Parsifal" Ryszarda Wagnera, reż. Georg Rooteringźr.mat. prasowe
Posłuchaj
  • Agata Kwiecińska nt. dotychczasowych wydarzeń 15. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena
  • O "Parsifalu" Wagnera w Operze Wrocławskiej mówią: Georg Rootering, Bogusław Szynalski, Tomasz Szreder oraz Walter Gugerbauer
  • O Tansmanie i jego muzyce mówią Mirosław Jacek Błaszczyk oraz Jean-Marc Fessard
Czytaj także

W dzisiejszym "Wybieram Dwójkę" Agata Kwiecińska zrelacjonowała dotychczasowe wydarzenia 15. Wielkanocnego Festiwalu Beethovenowskiego. Program tegorocznej edycji odbywa się pod hasłem "Beethoven i wieczna kobiecość". W atrakcyjnym i różnorodnym programie koncertów symfonicznych oprócz dzieł patrona Festiwalu, Ludwiga van Beethovena, zaakcentowane zostały dwie rocznice obchodzone tego roku przez świat muzyczny: 200-lecie urodzin Franciszka Liszta i 100-lecie śmierci Gustava Mahlera.

Rozmawialiśmy także z realizatorami premiery "Parsifala" Ryszarda Wagnera w Operze Wrocławskiej. Parsifal to jeden z rycerzy króla Artura, poszukiwacz św. Graala, kielicha, do którego Józef z Arymatei zebrał krew z boku Jezusa przebitego włócznią. Wagnerowski Parsifal to człowiek, który dojrzewa - od nieczułego i bezmyślnego młodzieńca do istoty rozumiejącej sens współczucia, siłę odkupienia i poświęcenia. Operę reżyseruje .

- Wydaje mi się, że problem winy jest tu najważniejszy - mówił o "Parsifalu" jego reżyser Georg Rootering. - Miałem w pamięci różne osobiste przeżycia kompozytora, jednak redukowanie całości do biografii byłoby zbyt proste - powiedział Rootering, dodając, że "Parsifal" przypomina mu utwór faustowski: - Jak "Faust" Goethego porusza niemal wszystkie aspekty życia.

O wrocławskim przedstawieniu mówili też Bogusław Szynalski, śpiewak, Tomasz Szreder, dyrygent, oraz Walter Gugerbauer - kierownik muzyczny. Rozmowę przeprowadził Grzegorz Chojnowski.

W naszej popołudniowej audycji przedstawiliśmy również rozmowę z bohaterami dzisiejszego koncertu w studiu koncertowym Polskiego Radia, promującego płytę z muzyką Aleksandra Tansmana. Koncert w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się o godz. 19:00. O Tansmanie i jego muzyce mówili: dyrygent Mirosław Jacek Błaszczyk oraz solista Jean-Marc Fessard. Rozmawiała Anna Skulska.

Audycję prowadził Piotr Matwiejczuk.