Polskie Radio
Section05

Aleksander Tansman

Nominacja do Oscara, światowy sukces. Aleksander Tansman i jego barwne życie

- Mój przyjazd w 1919 do Paryża był raczej awanturą. Znalazłem się bez środków materialnych, na szczęście wkrótce poznałem Ravela - opowiadał w archiwalnym radiowym nagraniu Aleksander Tansman. 15 listopada 2023 roku mija 38 lat od śmierci tego wybitnego polskiego kompozytora, który mimo skomplikowanych losów stał się jednym z najbardziej znanych muzyków swoich czasów.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Łódź Francja Fryderyk Chopin Karol Szymanowski

Roksana Kwaśnikowska: podczas konkursów czułam się jak na koncertach

- Trudność konkursu skrzypcowego zależy od jego idei, wymaganego repertuaru, wielu czynników. Moje konkursy wspominam jako ogromną presję udowodnienia, że gram dobrze, muszę w tym konkretnym momencie pokazać się z najlepszej strony. Ale jednocześnie wsparcie od mojego pedagoga, rodziny i znajomych. Przeważała radość z dzielenia się muzyką, czułam się na konkursie jak na koncercie, nie traktowałam tego jak zawody sportowe - mówiła w Dwójce skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce Roksana Kwaśnikowska Andrzej Sułek Dwójka pedagog Tansman Trio muzyka polska

Aleksander Tansman - jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX w.

Bohaterem tego wydania audycji "Kalambury z partytury" był Aleksander Tansman. Przez Francuzów uznawany za kompozytora polskiego, przez Polaków za kompozytora żydowskiego. Mieszkający przez ponad 50 lat w Paryżu przyjaciel Igora Strawińskiego, Maurice'a Ravela i George'a Gershwina, Charlesa Chaplina i Alberta Einsteina, Ernesta Hemingwaya czy Jeana Cocteau.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Krzysztof Herdzin kompozytor

Paweł Klecki - znany jako legendarny dyrygent, zapomniany jako kompozytor

Partytury jego utworów, odnalezione po latach w podziemiach La Scali, opracowuje i przygotowuje do wykonania muzykolog, długoletni szef Festiwalu Tansmana w Łodzi - Andrzej Wendland. Natomiast Wojciech Wendland, historyk, pracuje nad biografią Pawła Kleckiego. Warto przypomnieć, że artysta pochodził z Łodzi, był przyjacielem Aleksandra Tansmana i Juliana Tuwima.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Beata Stylińska Julian Tuwim filharmonia narodowa

"Prysznic dla oparów Europy" - jazz w muzyce kompozytorów 1. połowy XX wieku

Nie fortepian lecz Atlantyk był tematem audycji "Upiór w eterze". - Ocean, który dzieli, a może łączy Europę i Amerykę - mówi Waldemar Malicki. Europę, która na początku XX wieku stanęła u kresu w dziedzinie poszukiwań harmonicznych. Modalność impresjonizmu, rozszerzona chromatyka późnego romantyzmu i ekspresjonizmu, bruityzm, politonalność i polimodalność.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Jazz Igor Strawiński Claude Debussy Maurice Ravel Dmitrij Szostakowicz Erik Satie Waldemar Malicki blues