Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Borys 21.05.2015

895 tys. rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie

Do 19 maja 895 tys. rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie, w tym 3,8 tys. przez internet . W ocenie ministra rolnictwa tempo składania dokumentów jest dobre. ARiMR przyjmuje w tym roku wnioski do 15 czerwca.
Średnia płatność wyniesie ok. 240 euro na ha. Ale tzw. aktywny rolnik może uzyskać nawet 500 euro dopłat na hektarŚrednia płatność wyniesie ok. 240 euro na ha. Ale tzw. aktywny rolnik może uzyskać nawet 500 euro dopłat na hektarGlow Images/East News

- Tempo składania dokumentów jest niezłe - ocenił minister rolnictwa Marek Sawicki na spotkaniu z rolnikami. Przypomniał, że z doświadczeń wynika, że 60 proc. rolników składa wnioski na 2 tygodnie przez końcem terminu.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiIMR) zazwyczaj przyjmowała wnioski w podstawowym terminie do 15 maja, w tym roku ze względu na zmianę zasad przyznawania dopłat bezpośrednich, KE zgodziła się na wydłużenie terminu o miesiąc tj. do 15 czerwca br. Wnioski będzie można jeszcze dostarczyć do 10 lipca, ale za każdy dzień zwłoki odejmowany jest 1 proc. płatności.

Wnioski o przyznanie płatności obszarowych można składać osobiście w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jak również za pośrednictwem internetu. Agencja zachęca do skorzystania z internetowej aplikacji e-wniosek. Od tego roku jest ona prostsza w użytkowaniu i znacznie ułatwia wypełnienie dokumentów. By z niej skorzystać potrzebny jest login i kod dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji. Aby go otrzymać, trzeba złożyć specjalny wniosek do kierownika biura powiatowego.

Wnioski o przyznanie płatności obszarowych można składać również za pośrednictwem poczty wysyłając je listem poleconym.

Średnio można dostać 243 euro do hektara

Średnia dopłata wyniesie 243 euro do hektara, ale "aktywny" rolnik, który w swoim gospodarstwie utrzymuje zwierzęta oraz ma różnorodną produkcję rolną może otrzymać ponad 500 euro do ha.

Od 2015 r. nastąpiły zmiany w zasadach płatności bezpośrednich. Wprowadzona została m.in. tzw. płatność na zazielenienie, którą otrzymują wszyscy rolnicy. Właściciele gospodarstw powyżej 10 ha, muszą wprowadzić dywersyfikację upraw, a powyżej 15 ha powinni zachować obszary proekologiczne - przypomniana Agencja na swojej stronie internetowej.

Gospodarstwa ekologiczne automatycznie otrzymają płatności za zazielenienie. Wysokość płatności za zazielenienie wraz z jednolitą płatnością obszarową wyniesie ok. 180 euro za hektar i może być przyznana rolnikom do gruntów, które są w ich posiadaniu 31 maja br.

Nowym rodzajem dopłaty jest płatność dla młodych rolników

Mogą je otrzymać osoby, które rozpoczynają samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego i które po raz pierwszy składając wniosek nie przekroczyły 40 lat. Z tego tytułu rolnik może dodatkowo dostać 60 euro do hektara. Dopłata może być przyznawana maksymalnie przez 5 lat do powierzchni nieprzekraczającej 50 ha.

Kolejną nowością jest tzw. płatność dodatkowa. Przysługuje ona tym rolnikom, którzy posiadają grunt o powierzchni od 3,01 ha do 30 ha. Jej stawka wynosi 40 euro/ha.

Rolnik będzie mógł otrzymać w ramach dopłat bezpośrednich tzw. płatności związane z produkcją. Przyznawane one będą rolnikom hodującym bydło, krowy, owce czy kozy oraz tym, którzy zajmują się produkcją roślinną i uprawiają buraki, ziemniaki skrobiowe, owce miękkie, chmiel, rośliny wysokobiałkowe, pomidory, len czy konopie włókniste. Wysokość płatności zależy od rodzaju produkcji.

Aby ułatwić rolnikom złożenie wniosków o przyznanie dopłat, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jak co roku, wysłała do nich za pośrednictwem poczty tzw. wnioski spersonalizowane. Dokumenty te są już częściowo wypełnione przez ARiMR na podstawie danych z ostatnio składanego wniosku. Rolnik musi sprawdzić, czy te informacje są aktualne także w tym roku, jeżeli tak - wystarczy uzupełnić wymagane pola, np. podpisać wniosek i złożyć go w ARiMR. W razie problemów rolnikowi pomagają w jego wypełnieniu m.in. pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego czy izb rolniczych.

W tym roku na dopłaty bezpośrednie jest 3,5 mld euro i prawdopodobnie ubiegać się o nie będzie ok. 1 mln 350 tys. rolników - informuje ARiMR.

PAP, abo