Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 08.09.2016

Kryminalistyk i kryminolog. Jak bada się miejsce zbrodni?

Joanna Stojer-Polańska​, która na co dzień zajmuje się badaniem śladów z miejsc przestępstw uważa, że nie ma zbrodni doskonałych - są tylko źle zbadane.
Posłuchaj
  • Praca kryminalisty i kryminalistyka - rozmowa z Joanną Stojer-Polańską (Dajesz radę/Czwórka)
Czytaj także

Jak przekonywała ekspertka Czwórki "każdy kryminalistyk musi być choć trochę kryminologiem". - Kryminolog może zajmować się przyczynami przestępczości, zaś kryminalistyk bada ślady na miejscu zbrodni, analizuje je i identyfikuje. - Jeśli na miejscu zdarzenia znajdziemy szklankę ze śladami ust, bądź linii papilarnych, chcę wiedzieć, do kogo te odciski należą. Sprawdzam więc w bazie danych, albo muszę mieć osobę, z której śladami mogłabym je porównać - mówiła ekspertka.

W programie sprawdzaliśmy także, czyje odciski palców znajdują się na stole w studiu Czwórki, a ekspertka zdradzała, czym różnią się profesje eksperta kryminalistycznego i kryminologa, kto może je wykonywać i jakie szkoły przygotowują do tych zawodów. A czy oglądanie seriali kryminalnych i czytanie kryminałów rzeczywiście pomaga w tej pracy i czy warto czasem myśleć jak przestępca?

***

Tytuł audycji: "Dajesz radę"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Joanna Stojer-Polańska (kryminolog, współpracuje z policją i wymiarem sprawiedliwości, szkoli studentów i ekipy poszukiwawcze, Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 8.09.2016

Godzina emisji: 14.10

kd/mc