Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 28.04.2017

Dlaczego polski kontrwywiad współpracował z FSB?

Przesłuchanie Donalda Tuska w warszawskiej prokuraturze to pokłosie śledztwa dotyczącego umowy o współpracy pomiędzy Służbą Kontrwywiadu Wojskowego a rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. W "Debacie Jedynki" eksperci dyskutowali o kulisach tej sprawy.

W grudniu 2016 r. zarzuty usłyszeli gen. Janusz Nosek i gen. Piotr Pytel kierujący SKW w latach 2008-2015. Zarzucono im przekroczenie uprawnień przez podjęcie współpracy ze służbą obcego państwa bez zgody premiera. W tamtym czasie był nim Donald Tusk.

- Nie chciałbym stawiać zarzutów, natomiast to, co słyszy się w przestrzeni publicznej, zupełnie do mnie nie przemawia. Porozumienie dwóch służb to absolutna przesada. Oczywiście, służby porozumiewają się, nawet amerykańska z rosyjską w czasach "zimnej wojny". Ale to są incydenty dotyczące danego terenu lub konkretnej operacji, a nie porozumienie ramowe dwóch służb. Takie porozumienia zawierane są pomiędzy państwami jednego bloku - przekonywał dr Rafał Brzeski, ekspert ds. służb specjalnych.

Dr Krzysztof Liedel z Collegium Civitas stwierdził natomiast, że z jego perspektywy cała dyskusja dotyczy zagadnień formalnych. - Chodzi o dwa elementy: czy była zgoda prezesa Rady Ministrów i czy zasięgnięto opinii ministra obrony narodowej. To tyle, jeśli chodzi o kontrowersyjność tej sprawy. Ani sfera formalna, ani polityczna nie wykluczają takiej współpracy - zaznaczał.

Płk Piotr Wroński zauważył natomiast, że nie został ujawniony tekst porozumienia, więc wszelkie dyskusje toczone są "trochę na podstawie plotek": - Ale cały czas się zastanawiam, po co to porozumienie zawarto, czemu ono właściwie miało służyć. Istnieją przecież stosunki NATO-Rosja, trochę dziwacznie jest, gdy jeden z krajów NATO zawiera porozumienie ze stroną przeciwną. Służba, która miała łapać szpiegów, zawiera porozumienie o tajnej łączności ze służbą, która tych szpiegów podsyłała - mówił były funkcjonariusz służb specjalnych od czasów PRL.

Czy to możliwe, że były premier Donald Tusk nie wiedział o tym porozumieniu? Na czym polegała współpraca polskich i rosyjskich służb? Jaką rolę w sprawie odgrywał Władimir Putin? Na te pytania odpowiadają uczestnicy debaty.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Michał Rachoń

Goście: płk Piotr Wroński (były funkcjonariusz służb specjalnych od czasów PRL, autor książek o służbach specjalnych), dr Krzysztof Liedel (Collegium Civitas) i dr Rafał Brzeski (ekspert ds. służb specjalnych, autor książki "Wojna informacyjna")

Data emisji: 28.04.2017

Godzina emisji: 17.28

mg/bch