Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Paweł Kurek 23.12.2019

Nowelizacja ustawy sądowej trafiła do Senatu. Komentarz polityków

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Ozdoba oraz Dariusz Wieczorek, poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej rozmawiali w audycji "Debata Jedynki" o nowelizacji ustawy sądowej, która po przegłosowaniu w Sejmie trafiła do Senatu.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w orędziu telewizyjnym poinformował, że Izba Wyższa polskiego parlamentu, pracując nad ustawą sadową, wykorzysta "cały pakiet możliwości konsultacji legislacyjnych". Michał Rachoń zapytał swoich gości o to, jak dalej będą wyglądały prace nad ustawą.

EN Paweł Juszczyszyn 1200.jpg
"Jego działania zasługują na potępienie". Przewodniczący KRS ws. Juszczyszyna

Poseł SLD Dariusz Wieczorek stwierdził, że Senat na chłodno dokona analizy tego - jak nazwał nowelizację - "bubla prawnego". - Słowa marszałka Tomasza Grodzkiego odzwierciedlają to, co powinno się dziać w Senacie. To powinna być szeroka debata, szeroka dyskusja, analizy prawne, analizy zapisów poszczególnych paragrafów - wyliczał poseł SLD.

Zapytany przez Michała Rachonia, jakie trzy kwestie poruszane w akcie są dyskwalifikujące dla tej nowelizacji, powiedział, że po pierwsze to brak konsultacji ze środowiskiem sędziów podczas prac nad artykułami.

- Po drugie zakazuje się sędziom zadawania pytań. Sędzia nie może zadawać żadnych pytań, bo może się okazać, że podważają one na przykład to, czy inny sąd ma prawo funkcjonować - stwierdził, dojąc, że trzecia kwestia dotyczy praw sędziów do wyrażania swoich opinii.

krs-1200-flickr.jpg
Rozpoznanie pytań o badanie niezależności KRS odroczone do 8 stycznia

"Sędziowie powinni być apolityczni"

Do tych zarzutów odniósł się Jacek Ozdoba. Poseł PiS podkreślił, że w żadnym artykule nowelizacji przepisów o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw, nie ma artykułu dotyczącego zadawania pytań przez sędziów - o czym wspomniał jego przedmówca.

- Jest kwestia mówiąca o tym, że sędzia nie ma prawa podważać organów konstytucyjnych państwa. Jeżeli sędzia podważa drugiego sędziego, to podważa prerogatywę prezydenta, który jest organem konstytucyjnym - tłumaczył.

Polityk dodał, że ta ustawa uniemożliwia też prowadzenie aktywności politycznej przez sędziów.- Mamy dziś do czynienie z niebywałym skandalem polegającym na tym, że sędzia uczestniczy w życiu politycznym - zauważył Jacek Ozdoba.

Podkreślił jednocześnie, że nikt nie odbiera praw obywatelskich sędziom. - Ale wymiar sprawiedliwości powinien być apolityczny - stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia całej audycji.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: Jacek Ozdoba (poseł PiS), Dariusz Wieczorek (poseł SLD)

Data emisji: 23.12.2019

Godzina emisji: 18.06

pkur