Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 10.01.2017

Walka o życie dziecka i lek za 1,5 mln zł

- Wczoraj Pawełek napisał postanowienie noworoczne, że nauczy się jeździć na rowerze. Wzruszyłam się przy tym, bo to tak, jakbym ja powiedziała, że w tym roku będę mieć 1,8 m wzrostu - mówi Anna Kalicka-Nycz, mama 8-latka chorego na dystrofię mięśniową Duchenne'a.
Posłuchaj
  • Anna Kalicka-Nycz o swojej walce o sprawność i przedłużenie życia swojego syna, 8-letniego Pawła (Życia rysy/Jedynka)
Czytaj także

To choroba nieuleczalna, śmiertelna, która wciąż postępuje, stopniowo obniżając sprawność ruchową. - Ja wiem, że Pawełek nie będzie mógł jeździć na rowerze bez dodatkowych kółek, ale staram się go wspierać i mówić: "Mam nadzieję, że się uda". Przy tej chorobie w wieku 10-12 lat przestaje się chodzić, lekami i rehabilitacją można tylko trochę przedłużyć sprawność i życie - wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Anna Kalicka-Nycz wspomina, że jej syn przy urodzeniu otrzymał 10 punktów w skali Apgar. - Wszystko wydawało się być w porządku. Ale nasz syn później niż rówieśnicy zaczął podnosić głowę, raczkować, siadać chodzić. To nas zaniepokoiło, trafiliśmy do neurologa, ale lekarz twierdził, że wszystko jest w granicach normy. Dopiero w wieku 4 lat padła diagnoza - mówi.

Rozwój choroby Pawełka mógłby spowolnić lek, który w 21 krajach Unii Europejskiej, w tym w Rumunii i całej Grupie Wyszehradzkiej poza Polską, jest refundowany. W naszym kraju terapia tym środkiem kosztuje 1,5 mln zł rocznie. Dlaczego Ministerstwo Zdrowia odrzuciło wniosek rodziców Pawełka o refundację leku? W jaki sposób Nyczowie dalej walczą o terapię? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Życia rysy" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: Anna Kalicka-Nycz (mama 8-letniego Pawła chorego na dystrofię mięśniowa Duchenne'a)

Data emisji: 9.01.2016

Godzina emisji: 23.05

mg/pg