Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Górski 31.05.2021

Czy po pandemii jest miejsce na pracę sezonową?

Pokojowe, kelnerki, recepcjoniści, menadżerowie i pomoce kuchenne. To tylko niektóre zawody, w których najpilniej poszukuje się pracowników. Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi powraca pytanie o rynek pracy sezonowej.

Czytaj też:
Gastronimia
Praca w gastronomii. "Jest jej więcej niż było rok temu"

Gastronomia i hotelarstwo to gałęzie gospodarki, które najmocniej ucierpiały na pandemicznych obostrzeniach. Wielu pracowników postanowiło się przebranżowić. Czy to oznacza, że po powrocie do normalności właśnie tam najłatwiej będzie znaleźć pracę?


Posłuchaj
03:41 PR1_AAC 2021_05_31-07-42-44.mp3 Czy w świecie po pandemii jest miejsce na dobrze płatną pracę sezonową? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Bezcenne doświadczenie

Pierwsza, wakacyjna praca to wartość, której nie da się przecenić. Młody człowiek może dzięki niej zdobyć nie tylko doświadczenie zawodowe. - Taka osoba zdobywa umiejętność dostosowania się do wymagań pracodawcy, zachowania rytmu pracy, regulaminu pracy i to jest bardzo duży atut, który można sobie wpisać w CV, szukając później poważnej, stałej pracy - mówi Marcin Błaszko z Młodzieżowego Biura Pracy w Bydgoszczy.

Z badań Agencji Zatrudnienia Randstat wynika, że choć pandemia COVID-19 wciąż nie wygasła, to perspektywy na rynku pracy wakacyjnej są bardzo dobre. Zwłaszcza dla osób młodych. - Obecnie mamy znacznie więcej firm deklarujących zatrudnienie pracowników dorywczych. O ile przed pandemią 15 proc. firm mówiło o takich perspektywach dla pracowników, obecnie mówi tak w zasadzie co czwarta badana firma - wylicza rzecznik prasowy firmy Randstadt, Mateusz Żydek.

Fb/Randstad Polska

Czytaj też:
lotnisko chopina 1200 shutterstock.jpg
Paszport covidowy szansą na odrodzenie turystyki?

Zobacz także:

Która branża najsprawniej wróci do normalności?

Chęć zatrudnienia pracowników sezonowych deklarują między innymi przedstawiciele firm budowlanych i transportowych. - W przypadku branży budowlanej ma to związek z większą liczbą inwestycji w tym sezonie wakacyjnym. Pogoda wiosną nie sprzyjała branży budowlanej, więc w większym stopniu będzie chciała pracować w okresie letnim - mówi Mateusz Żydek i dodaje, że na oferty można liczyć również w handlu i rolnictwie.

A jednak zdaniem ekspertów sprawne wyjście z ogólnoświatowego zamknięcia może nie być takie proste i nie każda branża zdąży uczynić to do jesieni. - Niektóre branże, jak turystyka czy gastronomia, przeżywały kryzys i przeżywają go nadal. Z jednej strony mamy upór i niektóre gałęzie gospodarki będą radziły sobie jeszcze lepiej niż zwykle, natomiast w niektórych odmrażanie będzie dłuższe - uważa Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.

YouTube/Instytut Jagielloński

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Karolina Rożej i Katarzyna Gójska

Materiał: Aleksander Ziemiańczyk

Data emisji: 31.05.2021

Godzina emisji: 7:42

mg