Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Górski 24.09.2022

Mistrzowie na wyciągnięcie ręki. Jedynka w Muzeum Sportu i Turystyki

Ponad 50 tys. eksponatów, ponad 40 dyscyplin sportowych. Uhonorowano tu szereg wybitnych osobistości polskiego sportu: Janusza Kusocińskiego, Irenę Szewińską, Roberta Korzeniowskiego, Adama Małysza czy Ryszarda Szurkowskiego. Nawiązano także do Igrzysk w starożytnej Grecji. Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. To "Jedyne takie miejsce". 
Posłuchaj
  • Sława Bieńczycka odwiedziła Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie cz. 2 (Jedyne Takie Miejsce/Jedynka)
  • Sława Bieńczycka odwiedziła Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie cz. 3 (Jedyne Takie Miejsce/Jedynka)
  • Sława Bieńczycka odwiedziła Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie cz. 1 (Jedyne Takie Miejsce/Jedynka)
Czytaj także

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie powstało w 1952 roku. Jest to jedno z najstarszych muzeów tego typu w Europie. Kilka razy zmieniało swoją siedzibę, od kilkunastu lat mieści się w Centrum Olimpijskim na warszawskim Żoliborzu. Na ekspozycjach w muzeum możemy podziwiać między innymi wyjątkową kolekcję medali i pochodni olimpijskich, niezwykłe fotografie, dokumenty i archiwalia oraz czasopisma.

Inspirować młode pokolenia

Misją placówki jest edukowanie i opowiadanie o bogatej i często pięknej historii polskiego sportu. Tu, na Żoliborzu, można poczuć niezwykłą atmosferę rywalizacji i raz jeszcze przeżyć wszystkie emocje towarzyszące największym sukcesom Polaków. - Ściana Chwały, Galeria Medalowa, to dla młodego pokolenia miejsce, w którym mogą się zainspirować. Oni mogą zobaczyć ten medal na wyciągnięcie ręki i po powrocie do domu, zacząć mocniej trenować, bardziej się starać - mówi dyrektor, Stanisław Majcher. 


Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

W Muzeum Sportu i Turystyki gromadzone są pamiątki związane z polskim sportem, jego dziedzictwo jest pielęgnowane. Uhonorowano ponad 40 dyscyplin, w tym rzecz jasna piłkę nożną. Zwiedzający mogą oglądać m.in. wystawę czasową pt. "Jedyny taki medal". Otwarta została 17 września, czyli w 50. rocznicę wywalczenia przez piłkarzy pod wodzą Kazimierza Górskiego złotego medalu olimpijskiego. - Ten sukces możemy nadal wspominać jako największy czy jeden z największych - słyszymy. 

YouTube/Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Skarby polskiego sportu

Wśród eksponatów odnajdziemy m.in. oryginalny dzwon, którym sygnalizuje się ostatnie okrążenie w dyscyplinach letnich i zimowych. Wykonywany jest z piasku, który podlega przesiewaniu, a następnie wypalaniu w specjalnej formie. Warto wspomnieć, że z ponad 50 tysięcy eksponatów, na wystawie stałej prezentowane jest około 10 proc. - Pozostałe bardzo często pokazywane są przy okazji wystaw czasowych. Opracowujemy je. Korzystają z nich dziennikarze, naukowcy - wyjaśnia Piotr Banasiak.


Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Kierownik działu muzealiów zaprezentował Sławie Bieńczyckiej m.in. buty Ireny Szewińskiej oraz oszczep Janusza Sidły. - Generalnie w Muzeum Sportu, ten rodzaj relikwijności obiektów jest bardzo ważny. Buty, koszulka, czy inna część garderoby, która należała do mistrza, przyciąga zwiedzających - przekonuje gość "Jedynego Takiego Miejsca". To również opowieść o tym jak, przez dziesięciolecia, zmieniał się sprzęt używany podczas startów przez zawodników.

CZYM JEST TEQBALL?

YouTube/Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Powiew antycznej Grecji

Ekspozycja "Dzieje sportu polskiego i olimpizmu" ukazuje dzieje sportu. Nie tylko narodziny nowożytnych Igrzysk Olimpijskich i początki sportu w Polsce. Odnajdziemy tu również tropy sięgające antycznej Grecji. - Najstarszym eksponatem, który możemy państwu prezentować na eskpozycji stałej, jest grot oszczepu z Olimpii. To VIII wiek przed naszą erą, oszczep wykonany jest z brązu - wylicza Aleksandra Czechowicz-Woźniak, zastępca dyrektora muzeum.

Można tu podziwiać również wyjątkowe ikony, przedstawiające najstarsze rozgrywane dyscypliny. M.in. biegi. "Stadion" był wówczas odległością: to ponad 192 metry. - Najpierw zawody polegały na przebiegnięciu tej odległości w jedną stronę, a później był bieg, który nazywał się "diaulos". Panowie biegali tam i z powrotem. Starożytne igrzyska były przeznaczone tylko dla panów - przypomina gość audycji. Dodaje, że igrzyska odbywały się w czasie pokoju, ale dyscypliny nawiązywały do zajęć związanych z wojną. 

Czytaj też:


***

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Goście: Stanisław Majcher (dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki), Piotr Banasiak (kierownik działu muzealiów), Aleksandra Czechowicz-Woźniak (zastępca dyrektora muzeum)

Data emisji: 24.09.2022 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

mg