Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Małgorzata Byrska 01.07.2015

Pracownik za granicą, ale ubezpieczony w kraju

Od przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej polscy pracownicy mogą swobodnie pracować na terenie innych krajów Wspólnoty, będąc jednocześnie zatrudnionymi w kraju. Taka jest istota delegowania pracowników.
Posłuchaj
  • Jako pracownik delegowany mamy ten komfort, że nie musimy płacić składek na ubezpieczenie zdrowotne w kraju, do którego pojechaliśmy. Tak byłoby, gdybyśmy byli pracownikiem zatrudnionym za granicą – wyjaśnia Radosław Milczarski z ZUS. (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

– Delegowanie pracowników polega na tym, że nasz pracodawca, który związany jest kontraktem bądź zleceniem z kontrahentem z zagranicy, w celu jego realizacji wysyła nas poza granice kraju – wyjaśnia Radosław Milczarski z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ważne!

Nie jest konieczne, by osoba w okresie poprzedzającym delegowanie była zatrudniona u tego pracodawcy, który ją deleguje.

Pracownik delegowany, ale nadal w ZUS

Aby jednak móc skorzystać ze swobody przepływu osób niezbędna jest znajomość zasad, które nią kierują. A chodzi między innymi o sprawy związane z zabezpieczeniem społecznym. Pracownik podczas delegowania, mimo pracy poza granicami kraju, pozostaje w polskim systemie ubezpieczeń.

 – Wyjeżdżając do jednego z krajów członkowskich pozostajemy w polskim systemie ubezpieczeń społecznych, i do tego systemu będą odprowadzane nasze składki. Jednakże musimy spełnić kilka warunków. Okres ten nie może przekraczać 24 miesięcy, nie możemy też jechać na delegację – zastępując innego delegowanego pracownika. Bardzo ważne jest to, aby realny związek pomiędzy naszym pracodawcą w Polsce a nami wciąż pozostawał. Pracodawca nie może przekazać nas, jako pracownika, innemu przedsiębiorstwu zagranicznemu – wyjaśnia ekspert ZUS.

Leczenie i w kraju, i za granicą

Nasze składki na ubezpieczenie zdrowotne trafiają wtedy co prawda do Polski, jednak nie znaczy to, że będąc za granicą jesteśmy pozbawieni opieki medycznej, albo że musimy za nią dodatkowo płacić.

– Jako pracownik delegowany mamy ten komfort, że nie musimy płacić składek na  ubezpieczenie zdrowotne w kraju, do którego pojechaliśmy. Tak byłoby, gdybyśmy byli pracownikiem zatrudnionym za granicą. Natomiast jeżeli jesteśmy delegowani, to możemy korzystając z formularza A1 ubiegać się o kartę EKUZ, dzięki której będziemy mieli uprawnienie do świadczeń zdrowotnych w kraju, do którego wyjechaliśmy – tłumaczy Radosław Milczarski.

Ważne!

Zaświadczenie A1 potwierdza, że osoba wykonująca czasowo pracę za granicą podlega zabezpieczeniu społecznemu w Polsce.

Jak często można delegować pracowników

Słuchacz w sprawie delegowania ma wątpliwość związaną z działaniem jego pracodawcy. – Nie minął rok, a mój szef znowu chce mnie delegować za granicę. Czy nadal będę podlegał polskim ubezpieczeniom?

Ekspert wyjaśnia, że w takich przypadkach, ważna jest długość poprzedniej delegacji oraz to, ile czasu minęło od powrotu.

 – Jednym z warunków uznania danej osoby za pracownika delegowanego jest nieprzekroczenie terminu 24 miesięcy oddelegowania za granicę. Są tu jednakże pewne warunki. Jeżeli na następną delegację jesteśmy wysłani w ciągu mniej niż 2 miesięcy oznacza to, że okres poprzedniej delegacji i nowej delegacji zostanie zsumowany i zaliczony do wspólnego, 24-miesięcznego okresu. Jednakże, jeżeli od poprzedniej delegacji minęło więcej niż 2 miesiące, to okres zostaje naliczany od nowa – zaznacza ekspert ZUS.

Kto może delegować?

Należy też pamiętać, że delegować pracowników mogą tylko te firmy, które większość swojej działalności prowadzą w Polsce. Oceniając, czy pracodawca może być uznany za "zazwyczaj prowadzącego znaczną część działalności" w karju delegujacym, należy brać pod uwagę różnorakie kryteria:

•          miejsce, w którym przedsiębiorstwo ma zarejestrowaną siedzibę i administrację,

•          liczebność personelu administracyjnego pracującego w państwie członkowskim, w którym pracodawca ma siedzibę oraz w drugim państwie członkowskim,

•          miejsce, w którym rekrutowani są pracownicy delegowani,

•          miejsce, w którym zawierana jest większość umów z klientami,

•          prawo mające zastosowanie do umów zawartych przez przedsiębiorstwo z klientami,

•          liczba umów wykonanych w państwie wysyłającym,

•          obroty w odpowiednio typowym okresie w każdym z państw członkowskich,

Obrót w kraju wysyłającym na poziomie ok. 25 proc. w stosunku do obrotów ogółem uznawany jest za wystarczający.

Błażej Prośniewski, mb

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.Urz. UE L 166 z 30.04.2004 r., str. 1, z późn. zm.).

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z dnia 16 września 2009 r. dotyczące wykonywania rozporządzenia nr 883/2004 (Dz.Urz. UE L 284 z 30.10.2009 r., str. 1, z późn. zm.).


Audycja powstała przy wspólpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.