Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 28.09.2019

Polska kupi samoloty F-35. "To początek drogi"

- Proceduralnie kwestia zakupu samolotów F-35 jest otwarta. Zaczyna się najbardziej wymagająca cześć, negocjacje - mówił w Polskim Radiu Juliusz Sabak (Defence24.pl). Gośćmi Agnieszki Drążkiewicz byli również Bartek Głowacki (Magazyn Raport) i Mariusz Cielma (Nowa Technika Wojskowa).

Amerykański Kongres wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 32 najnowocześniejszych samolotów F-35. Na transakcję  zgodził się wcześniej amerykański Departament Stanu. Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że polski rząd chce za samoloty F-35 wynegocjować cenę porównywalną do tej, jaką zapłaciła Belgia. Belgowie za zakup 34 myśliwców F-35 zapłacili ponad 4,4 mld dolarów. Departament Stanu zgodził się na potencjalną sprzedaż 32 myśliwców F-35 Polsce za maksymalnie 6,5 mld dolarów, czyli ok. 25,6 mld złotych.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Minister Mariusz Błaszczak potwierdził zgodę na sprzedaż Polsce F-35

Juliusz Sabak zwrócił uwagę, że bobrze byłoby, gdyby politycy nie wtrącali się do negocjacji i pozwolili dokończyć transakcję specjalistom.  - Po obydwu stronach, na poziomie politycznym, jest dużą chęć, żeby sprawę domknąć. Ważne jest żebyśmy na spokojnie mogli ustalić szczegóły, żeby nie okazało się, że czegoś zapomnieliśmy wynegocjować, albo za coś przepłaciliśmy. Niech eksperci zrobią swoje - apelował gość Polskiego Radia 24.


f35c 1200.jpg
F-35 przylecą do Polski. "Obronność i bezpieczeństwo są bezcenne"

Również Bartek Głowacki zauważył, że nie ma siły politycznej w Polsce, która byłaby przeciwko temu zakupowi. - Pojawiają się głosy polityków, którzy chcieliby odtrąbić sukces. Eksperci apelują jednak, żeby zaczekać - powiedział. Jego zdaniem sprzedaż samolotów F-35 nie stanie się punktem kampanii wyborczej w USA. 

- Politycy decydują o strategicznych zakupach i pieniądzach. Specjaliści muszą się dostosować. Pamiętamy, że po drugiej stronie jest ogromny koncern i państwo, które jest dla Polski strategicznym partnerem. Nawet pojedyncze, nie do końca jasne zapisy w umowach mogą  zdecydować o tym, że będziemy dopłacać miliardy - powiedział natomiast Mariusz Cielma. Wyjaśnił również, że nie będzie negocjowana cena, ale pakiet.

Polska chce zakupić te maszyny w ramach programu Harpia – myśliwca piątej generacji, przyspieszonego w ub. roku po serii awarii, wypadków i katastrofy samolotów myśliwskich MiG-29. MON rozpatruje opcje zakupu samolotów z offsetem lub bez niego; uwzględniając cenę zakupu i korzyści przemysłowe, także w kontekście zdolności polskich zakładów zbrojeniowych.

Więcej w nagraniu. 

Audycję "Cafe Armia" prowadziła Agnieszka Drążkiewicz

Data emisji: 28.09

Godzina emisji: 8.33