Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 12.12.2016

Dwie trzecie Polek myśli o pracy za granicą. Przy pracach sezonowych, sprzątaniu, opiece

Ostatnie badania dotyczące skłonności Polek do pracy za granicą pokazują, że aż dwie trzecie ankietowanych rozważa wyjazd z Polski w celach zarobkowych.
Posłuchaj
  • Az dwie trzecie Polek myśli o wyjeździe do pracy za granicą. Nadal dominują tam jednak wykonywane prace sezonowe, sprzątanie albo opieka nad dziećmi lub osobami starszymi. O wyjazdach zarobkowych Polek w Polskim Radiu 24./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Co szósta (16%) badana Polka myśli o stałej emigracji zarobkowej, a niemalże co czwarta ankietowana jest gotowa do wyjazdu okresowo, włączywszy święta i okres noworoczny - tłumaczy Damian Ziąber Promedica24.

Dominują wyjazdy krótkookresowe, dla podreperowania budżetu

 Jak zauważa gość PR24, ta skłonność jest wysoka, bardzo wiele pań myśli o wyjazdach okresowych dla podreperowania budżetów domowych, ale też wiele mówi o wyjeździe na stałe.

 Trzy preferowane kraje

Polki skłonne do podjęcia pracy za granicą wskazują bez wahania na trzy najbardziej popularne i ich zdaniem najbardziej atrakcyjne kierunki.

Najwięcej wskazuje na Niemcy, i jak mówi ekspert, podkreślają one bliskość tego kraju, pozwalającą na bliski kontakt z rodziną.

̶  Drugim krajem jest Wielka Brytania. I tu decyduje o tym obecność rodaków na Wyspach, oraz znajomość języka, mówi ekspert.

̶  Trzecim wymienianym krajem jest Norwegia, i jest to być może kwestia sentymentu, pozostała po starych wyjazdach na tzw. saksy do Krajów Skandynawskich, mówi Damian Ziąber.

Dominują prace sezonowe i opiekuńcze

A do preferowanych zajęć naszych pań należą proste prace sezonowe oraz związane z opieką nad innymi osobami.

̶  Najwięcej ofert obejmuje prace sezonowe, sprzątanie oraz opieka – tak nad dziećmi, jak i nad osobami starszymi, mówi gość PR24.

Nadal występują kłopoty z językiem

Mimo deklaracji, wciąż dużym wyzwaniem zdaje się być więcej niż komunikatywna znajomość języków obcych.

Preferowany zawód – opiekun nad osoba starszą

Możemy mówić o tym, że powstał nowy bardzo szybko rozwijający się zawód- opiekunka/opiekun osoby starszej.

Spośród osób, które wskazały gotowość do wyjazdu za granicę w celach zarobkowych, 40% byłoby zainteresowane podjęciem pracy w charakterze opiekunki osoby starszej; co ciekawe, ten odsetek był jeszcze wyższy w przypadku Pań w wieku 45-60 lat, na zainteresowanie tym zawodem wskazało 48% ankietowanych.

Więcej niż co piąta osoba (22%) zainteresowana pracą opiekunki seniorów, posiada doświadczenie w opiece nad osobami starszymi.

Justyna Golonko, jk