Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 01.10.2016

Opowieść o żołnierkach zwanych "pestkami"

Książka "Dziewczyny od Andersa" Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol to historia 19 kobiet, które przeszły szlak bojowy z 2 Korpusem Polskim. Koledzy z Polskiej Armii na Zachodzie nazywali je "pestkami" (od Pomocniczej Służby Kobiet).
Posłuchaj
  • Waleria Sawicka, Elisabeth Lester oraz Agnieszka Lewandowska-Kąkol i książka "Dziewczyny od Andersa" (Kulturalna Jedynka/Jedynka)
  • Waleria Sawicka, jedyna żyjąca bohaterka książki "Dziewczyny od Andersa" o swoim życiu w Londynie (Kulturalna Jedynka)
Czytaj także

Jedną z nich była Danuta Lechna, w 1940 roku wywieziona w głąb ZSRR. - Po pewnym czasie usłyszała, że jest amnestia i że można wyjść z więzienia i dołączyć do Armii Andersa. Oficerowie NKWD pozwolili jej odejść, ale trzeba było przejść piechotą cały Kazachstan i Uzbekistan - mówi córka Danuty Elisabeth Lester. Rozmówczyni Magdy Mikołajczuk wspomina też, że jej brat, wraz z innymi polskimi dziećmi, w czasie wojny trafił do Indii.

Autorce audycji udało się też dotrzeć do Walerii Sawickiej, jedynej żyjącej bohaterki książki. 94-letnia kobieta wspominała, jak to wielokrotnie wygrywała w strzelectwie z... sowieckimi oficerami!

Agnieszka Lewandowska-Kąkol przypomniała natomiast, że początkowo wiele osób informację o formowaniu się polskich oddziałów brało za ponury sowiecki żart. Wyjaśniła też, kim były "świetliczarki" i obaliła dwa mity dotyczące kobiet w Armii Andersa.

Książka ukazała się pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia. Od 24 września 2016 r. około godz. 21.45, jej fragmenty czyta Marzena Trybała.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Agnieszka Lewandowska-Kąkol (autorka książki "Dziewczyny od Andersa"), Waleria Sawicka (94-letnia, jedyna żyjąca bohaterka książki) i Elisabeth Lester (córka Danuty Lechny, która była żołnierką II Korpusu)

Daty emisji: 16.09.2016 oraz 30.09.2016

Godziny emisji: 22.09 oraz 21.10

mg/bch/ab