Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 20.01.2018

Czym była konfederacja barska?

Dla jednych konfederacja barska to pierwsze powstanie narodowe w imię niepodległości przeciwko imperialnej Rosji i jej wpływom w Rzeczpospolitej. Dla drugich to ruch polityczno-militarny, którego celem było wyrzucenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z tronu.

29 lutego 1768 roku marszałek nadworny koronny Jerzy August Mniszech i biskup kamieniecki Adam Stanisław Krasiński zainicjowali sprzysiężenie nazywane później konfederacja barską.

W ciągu czterech lat konfederaci stoczyli ok. 500 bitew z Rosjanami i wojskami królewskimi. Byli wspierani przez Francję, Austrię a nawet Turcję. Obronili Wawel, Częstochowę, Berdyczów. Wojnę przegrali. Ich klęską wizerunkową w oczach monarchicznej Europy było uprowadzenie króla.

Czy ich zasługą był, czy nie był I rozbiór Polski? O co walczyli przez cztery lata? Dlaczego historycy kolejnych pokoleń spierają się o konfederację barską? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której na te pytania próbowaliśmy odpowiedzieć wraz z prof. Andrzejem Nowakiem.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 20.01.2018

Godzina emisji: 14.13

kk