Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Aleksandra Tykarska 27.05.2019

Uroczyste rozdanie nagród im. Oskara Kolberga coraz bliżej

Wydarzenie zaplanowano na 30 maja. W "Źródłach" zapowiedzieliśmy je, przywołując rozmowę z Jadwigą Sobieską, laureatką nagrody z 1974 roku, na temat roli i wagi dzieła Oskara Kolberga.
Posłuchaj
  • Jadwiga Sobieska opowiada o doniosłości prac Oskara Kolberga i ich wpływie na pracę etnologów we współczesnej Polsce (Dwójka/Źródła)
Czytaj także

Jadwiga Sobieska, wyróżniona nagrodą im. Oskara Kolberga w kategorii: działalność naukowa, dokumentacyjna, animacja i upowszechnianie kultury ludowej, była znaną muzykolożką i badaczką, która wraz z mężem opisała muzyczne tradycje między innymi Wielkopolski. Publikacja im poświęcona, "Sobiescy – zachowane w dźwiękach" to tytuł projektu, wystawy i wydawnictwa przygotowanych z okazji 50-lecia powołania Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, laureat nagrody specjalnej w konkursie Fonogram Źródeł 2018.

- Kolberg miał swoją stenograficzną metodę notowania. Starał się umieścić melodie w jak najmniejszej przestrzeni. Niesłychanie precyzyjnie, z pełną artykulacją, notował melodie skrzypcowe - opowiadała w archiwalnym nagraniu Jadwiga Sobieska. – Dzisiaj te materiały mają tytuł „Dzieła wszystkie Oskara Kolberga” i są bardzo przydatne wszystkim specjalistom. Wszystko, co  dziś robimy, ma podstawę w materiale kolbergowskim - dodała muzykolożka.

W audycji rozmawialiśmy także z Marią Dudek z Leśnicy-Gronia, malarką na szkle, poetką, śpiewaczką i przede wszystkim animatorką tradycji na Podhalu, założycielką i kierowniczką zespołów Ślebodni i Zawaternik.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Gość: Jadwiga Sobieska (etnomuzykolog)

Data emisji: 27.05.2019

Godzina emisji: 15.15

at/gs