Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Agata Mrózek 24.08.2010

Cały kosmos - w garstce ziemi

Zapraszamy na przegląd wrześniowego numeru magazynu "Focus".
Prosionek szorstkiProsionek szorstki(źr. Wikipedia)
Posłuchaj
  • Cały kosmos - w garstce ziemi
  • Jak uchronić rower przed kradzieżą
  • Magiczny rower Kevina Scotta
  • Rower "nie do zwinięcia" - rozwiązanie konkursu
Czytaj także

Tajemniczy mieszkańcy gleby, inteligentny transport i konsekwencje niespodziewanego ustania ruchu Ziemi wokół własnej osi – między innymi o tym przeczytacie we wrześniowym wydaniu magazynu „Focus”. Przeglądu artykułów dokonał dla Was Kuba Marcinowicz w „Czwartym wymiarze” 16 sierpnia.


Dyskretni lokatorzy ziemi
W jednym gramie ziemi może występować nawet do 10 tysięcy gatunków owadów, takich jak np. prosionek szorstki, potocznie zwany stonogą. W glebie bytują także inne – niekoniecznie pożyteczne z naszego punktu widzenia – owady. Larwy chrząszczy kasztanowego i majowego żerują w ziemi trzy, cztery lata żywiąc się korzonkami i grzybami.


Drogi naprawią się same
Wkrótce mają pojawić się drogi o zdolnościach samonaprawczych. Będą wykonane ze specjalnego asfaltu wzbogaconego o granulki tzw. suchego cementu. Zawarte w powietrzu związki CO2 wejdą w reakcję z deszczem. Wytrącony w ten sposób węglan wapnia wypełni dziury i nierówności na drodze. Kolejna innowacja to zawarte w asfalcie cząsteczki nanofosforu. Mają one podświetlać jezdnię na tyle skutecznie, że nie będą konieczne światła samochodowe.


Jeśli zatrzyma się Ziemia…
A „co by było, gdyby”… Ziemia nagle się zatrzymała? Woda cofnęłaby się w kierunku biegunów, zalewając je całkowicie. Z powierzchni ziemi zniknęłyby Europa Północna i Centralna, Azja, Antarktyda i znaczna część Ameryki Północnej. W zamian za to wyłoniłyby się nowe lądy w pasie równikowym, które połączyłyby ze sobą wszystkie ocalałe fragmenty kontynentów.


Więcej we wrześniowym „Focusie”. Czwórka poleca!

Am/ŁSz