Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Przemysław Goławski 05.01.2012

Strzeż swoich danych… w komórce

Rośnie liczba zagrożeń, które na cel biorą nasze telefony i urządzenia mobilne. Na co zwracać uwagę, i jak poznać niebezpieczeństwa?
Strzeż swoich danych w komórcesxc.hu

- O ile kiedyś telefony były bardzo proste, służyły do wykonywania połączeń głosowych i smsów, wtedy większość użytkowników była w stanie sobie wyobrazić, co telefon może o nas wiedzieć. W dzisiejszych czasach przestajemy nad tym panować - mówi Witold Tomaszewski, telepolis.pl. Wyjaśnia, że dane na nasz temat przechowuje wiele instalowanych aplikacji, a część informacji podajemy sami, np. w serwisach społecznościowych. Dużo więcej jest także transmisji danych i usług związanych z lokalizowaniem.

W jakim celu mogą być wykorzystane informacje pochodzące z naszego telefonu? – Jeśli chodzi o jawną komunikację, przez producentów aplikacji i producentów telefonów dane są wykorzystywane do serwowania spersonalizowanych reklam, np. opartych o geotargetowanie. Gdy jesteśmy w określonym miejscu, przy oglądaniu stron www wyświetli się nam reklama pobliskiej pizzerii – mówi Tomaszewski.

Jak zaznacza reporter Czwórki, Krzysztof Markowski, część informacji nie jest szkodliwa, ale część gromadzona jest z naszych telefonów w sposób niejawny, choć pozornie w dobrym celu. – Ostatnią aferą była ta wokół oprogramowania firmy Carrier IQ. To aplikacja absolutnie zaszyta w systemie, która w sposób ukryty zbierała dane dotyczące położenia telefonu, uruchomionych usług, jakie klawisze były przyciskane – opowiada Tomaszewski. Dodaje, że program miał także pomagać operatorom w rozwiązywaniu reklamacji.

Co jeszcze może grozić naszym telefonom i poufnym danym? Szczegóły w dźwięku rozmowy.

pg