Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Rafał Kątny 12.03.2012

Konsumeryzacja IT, czyli pracuj na własnym sprzęcie

To nowe wyrażenie, które wchodzi szturmem do naszego życia i zyskuje coraz większy poklask zarówno wśród pracodawców jak pracowników. O plusach i minusach konsumeryzacji opowiadał Jarosław Samonek z firmy Trend Micro.
Konsumeryzacja IT, czyli pracuj na własnym sprzęciefot. Przemysław Goławski
Posłuchaj
  • Jarosław Samonek o konsumeryzacji IT
Czytaj także

Trend ten to nic innego jak użytkowanie prywatnych urządzeń mobilnych w pracy przez pracowników. Taka sytuacja przynosi firmom i pracownikom wiele korzyści, związana jest jednak też ze specyficznymi zagrożeniami. Prawdziwym problemem jest brak edukacji, dobrych praktyk i praktycznych wskazówek. Zniechęca to wiele firm, które nie wiedzą, jak sobie radzić z tym zjawiskiem.

- Z jednej strony konsumeryzacja może być odbierana jako wykorzystywanie pracownika, gdyż ten, sam musi zakupić i dbać o swoje narzędzia pracy. Z drugiej strony jesteśmy przyzywczajeni do pewnego rodzaju urządzeń i aplikacji i w tym przypadku sami możemy wybrać z czego chcemy korzystać na co dzień - mówił "Czwartym wymiarze" Jarosław Samonek.

Jego zdaniem konsumeryzacja może przyczynić się do efektywniejszego wykonywania zleconych zadań, gdyż fakt pracowania na własnym sprzęcie prowadzi do tego, że możemy realizować je z dowolnego miejsca.

- To co możemy zyskać, to przede wszystkim czas. Na przykład w sytuacji, gdy nie udało nam się skończyć naszych zadań przed terminem wakacji, wtedy naszą pracę możemy dokończyć w trakcie podróży, bez konieczności przyjeżdżania do biura.

Konsumeryzacja IT w pewnym sensie jest następstwem rozwoju zjawiska, jakim jest chmura obliczeniowa, która umożliwiła przeniesienie wielu funkcji i danych z dysków naszych prywatnych komputerów do ogólnodostepnej sfery w sieci. Więcej na temat tego nowego zjawiska dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch