Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Rafał Kątny 30.11.2012

Materiale, lecz się sam!

Materiały z dodatkiem polimerów, po mechanicznym uszkodzeniu samoczynnie się regeneruje, a naprawa uszkodzonej struktury trawa zaledwie kilka sekund. To wielka nadzieja dla medycyny, lotnictwa, budownictwa i motoryzacji.
Struktura z nanorurek.Struktura z nanorurek.
Posłuchaj
  • O materiałach samonaprawiających się opowiadają eksperci i Michał Matus
Czytaj także

Czy beton może regenerować się jak ludzka skóra? Czy szyba kuloodporna może zatrzymać w sobie pociski i zasklepić uszkodzenia dookoła kul? Jeszcze nie, ale jesteśmy o krok od wprowadzenia takich rozwiązań. Materiały samonaprawiające się to takie, które nie potrzebują zbyt dużej ingerencji człowieka, żeby zasklepić mikropękniecia, które powstały na ich powierzchni.
- W sumie mamy dwie grupy takich materiałów. Jedna grupa potrafi się sama naprawić, druga wymaga pewnej stymulacji, na przykład promieniowaniem ultrafioletowym albo podwyższona temperaturą - tłumaczy dr. Anna Boczkowska z Politechniki Warszawskiej.
Samonaprawa dotyczy głównie polimerów i kompozytów polimerowych. Na razie "samoleczące się" materiały nie są powszechnie dostępne, choć mogłyby znaleźć zastosowanie w niemalże każdej dziedzinie: - Potencjalnie w grę wchodzi lotnictwo i przemysł motoryzacyjny - wyjaśnia rozmówczyni Michała Matusa. - Mówi się też o możliwości wykorzystania tych materiałów w budownictwie, w układach elektronicznych, czy w medycynie, do zaleczania implantów.
Jak działają mechanizmy naprawcze, dzięki którym polimery regenerują się dowiesz się słuchając nagrania z audycji "Czwartym Wymiarze".
kul
.