Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 30.07.2013

Współczesne spojrzenie na Powstanie Warszawskie

Marcin Cecko i Krzysztof Garbaczewski podjęli wyzwanie opowiedzenia o Powstaniu Warszawskim bez mówienia o przeszłości. Pamięć i opowieści z dawnych lat dostarczyły im materiału na spektakl teatralny.
Współczesne spojrzenie na Powstanie Warszawskie mat.pras.

Czołowy eksperymentator sceny teatralnej Marcin Cecko, tym razem podjął temat Powstania Warszawskiego, jest autorem tekstu do spektaklu "Kamienne niebo zamiast gwiazd", który już 1 sierpnia można będzie zobaczyć w Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Kamienne niebo zamiast gwiazd" opowiada o Powstaniu Warszawskim z perspektywy ukrywających się i uwięzionych w piwnicy cywilów.  Twórcy spektaklu - reżyser Krzysztof Garbaczewski i autor tekstu Marcin Cecko - zadają pytania o to, w jaki sposób Powstanie Warszawskie istnieje w świadomości kolejnych pokoleń, w jaki sposób te pokolenia utrwalają pamięć o historycznych wydarzeniach i w jaki sposób wspomnienie o powstańczych walkach żyje współcześnie.
- Do ostatnich chwil przed premierą ksztatujemy formę tego spektaklu. To są cały czas powracające pytania, pewne rzeczy widzimy w nowym świetle. Siedzę w tym temacie, odkrywam nowe rzeczy - mówi gość Kasi Dydo. - Ten spektakl to dosyć karkołomny eksperyment myślowy. Nie chcemy wchodzić w czas przeszły. Interesują nas złogi pamięci, które mamy na temat Powstania, pewnego rodzaju klisze - dodaje.
Tekst spektaklu powstał na podstawie powieści Jerzego Krzysztonia "Kamienne niebo".
- Po przeczytaniu tej powieści w głowie pozostaje masakra, brak puenty, brak linii fabularnej, niejasne zakończenie. To powieść, która przyszła w momencie, kiedy ja już miałem jakiś pomysł, który dotyczył zamknięcia ludzi, którzy są cywilami, w jakimś miejscu, w którym nie masz poczucia, że jesteś na froncie, ale wszystko jest zagrożeniem - wyjaśnia Marcin Cecko.
Temat Powstania Warszawskiego zdaniem autora sztuki jest wciąż tematem żywym i niejednoznacznym. - Pojęcie prawdy jest w jego kontekście rozmyte, nie mówię tu o faktach historycznych, tylko o tym jak kształtują się nasze opinie, jak o tym myślimy, mówimy, gdzie podążają nasze emocje - mówi gość Czwórki. - Chciałbym żeby pokolenie starsze zobaczyło, co my myślimy o powstaniu, o tym o czym oni nam opowiedzieli.

W Czwórce przygotowaliśmy specjalny wydania naszych audycji by uczcić 69. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia: Powstanie Warszawskie.

(pj)