Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Bartosz Chmielewski 03.12.2017

Święte w średniowieczu. Dziewice albo wdowy

- Świętość była silnie powiązana z ideałami mnisimi takimi jak ubóstwo i czystość - o stylu życia kobiet uznawanych przed wiekami za święte opowiadał w Dwójce dr Grzegorz Pac z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Gość audycji "Kryzys wieku średniego" podkreślił, że święte dziewice, ale też wdowy żyjące w czystości, były postrzegane jako oblubienice Chrystusa. - Stąd jest welon na głowach zakonnic. Nawet w prawach średniowiecznych jest powiedziane, że ci, którzy uwiedli zakonnicę, są traktowani tak, jakby uwiedli kobietę zamężną - mówił dr Grzegorz Pac.

Historyk dodał, że na dziewictwo świętych kładziono tak duży nacisk, że w niektórych średniowiecznych kalendarzach Maria Magdalena, będąca w Biblii symbolem nawróconej nierządnicy, była przedstawiana jako dziewica.

Świętość w średniowieczu wiązano także z męczeństwem i szlachetnym urodzeniem ("jeśli mamy do czynienia z mnichem albo mniszką, to on zawsze pochodzi z wysokiego rodu"). W audycji rozmawialiśmy o postępowaniu władczyń aspirujących do świętości, które nierzadko było kłopotliwe dla ich rodzin.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Goście: dr Grzegorz Pac z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego

Data emisji: 2.11.2017

Godzina emisji: 21.00

bch/jp