Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 04.08.2011

Jak radzić sobie z bólem głowy... po chińsku?

Na całym świecie najbardziej znani ze swych naturalnych i skutecznych metod walki z wszelkiego rodzaju bólem są Chińczycy. W Czwórce o akupunkturze, akupresurze, refleksoterapii i nie tylko...
Jak radzić sobie z bólem głowy... po chińsku?
Posłuchaj
  • Jak radzić sobie z bólem? Poznaj tajniki medycyny wschodniej
Czytaj także

Czy istnieją proste sposoby na ból głowy? Powszechnie wiadomo, że medycyna wschodnia zna sposoby na większość dolegliwości. Na ból głowy ponoć najskuteczniejsza jest akupresura, czyli uciskanie. – To jedna z najprostszych metod – potwierdza Dr. Saina Federowska, specjalizująca się w medycynie wschodniej. – Człowiek przecież nawet nieświadomie uciska i rozciera miejsce bólu, czyli skronie, bądź czoło. Intuicja nam to podpowiada.

Jak twierdzi dr. Fedorowska, miejsca, które sobie sami uciskamy podczas bólu głowy to tzw. punkty akupunkturowe. – To bioaktywne punkty. W głowie jest ich bardzo dużo a uciskanie powoduje rozluźnienie i poprawę krążenia – tłumaczy dr. Fedorowska. – Nie trzeba się ich uczyć na pamięć, bo wszystkie tzw. meridiany akupunkturowe, połączone z narządami wewnętrznymi przechodzą przez głowę. To głowa nami rządzi.

Zdaniem dr. Federowskiej, podczas bólu głowy warto też uciskać tzw. "trzecie oko", czyli miejsce między brwiami. – Wtedy pojawia się poczucie ulgi, uwalniają się endorfiny – mówi dr. Federowska. – Kolejny ważny punkt znajduje się na samym czubku głowy.

Zdaniem dr. Federowskiej bóle głowy nasilają się podczas stresu. – Podczas nerwowych sytuacji spinają nam się przede wszystkim mięśnie karku, więc warto je masować – mówi dr. Federowska. – Akupresura zresztą pomaga głównie na ból wynikający ze stresu.

Inną metodą na ból głowy jest refleksoterapia. – To podobna metoda, gdyż działamy tutaj również na punkty akupunkturowe. Nie musimy jednak uciskać głowy, tylko inne części ciała – mówi dr. Federowska. – Na przykład dłonie, między kciukiem a palcem wskazującym.

Więcej o refleksoterapii, a także akupunkturze i innych naturalnych metodach dowiesz się z rozmowy z dr. Federowską w "Poranku".

(kd)