Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 01.08.2014

Powstańcy nie-warszawiacy. Historie pisane krwią

70. lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, jedno z najbardziej dramatycznych i tragicznych w skutkach wydarzeń w historii Europy. Okazuje się, że - według niektórych badań - ponad 30 proc. osób, które wówczas walczyły, nie pochodziło z Warszawy.
Posłuchaj
  • "Dorota", "Natalia", "Pantera", "Bomba", "Ryś", "Orzeł", "Lis" - konspiracyjne pseudonimy powstańców (Czwórka/w cztery oczy)
  • Małogorzata Brama, reżyser filmu "Radosław" o powstańcach nie-warszawiakach (Czwórka/W cztery oczy)
  • Dr Zbigniew Osiński z Muzeum Powstania Warszawskiego o powstańcach nie-Polakach (Czwórka/W cztery oczy)
  • Harcerska Poczta Piesza w Białystoku - jak działała i dlaczego była tak ważna? - mówi harcmistrz Andrzej Bajkowski, komendant ZHP Chorągwi Białostockiej (Czwórka/W cztery oczy)
  • Robert "Drężmak" Drężek z grupy Luxtorpeda o obchodach 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (Czwórka/W cztery oczy)
  • Broń, ręcznie robione granaty, czyli "Błyskawice" i "Filipinki" - kryptonimy broni (Czwórka/W cztery oczy)
  • Obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Gdyni (Czwórka/W cztery oczy)
Czytaj także

W specjalnym wydaniu audycji "W cztery oczy" przybliżyliśmy wam sylwetki powstańców, którzy nie urodzili się w Warszawie, niekiedy nawet w niej nie mieszkali, a przelali za nią krew. Wielu żołnierzy, partyzantów przedostawało się do walczącej Warszawy nawet z odległych województw,  by walczyć o Polskę.

70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego świętuje się także w całej Polsce, nie tylko w Warszawie. Obchodzą ją m.in. muzycy z formacji Luxtorpeda, pochodzący z różnych części kraju.

Czytaj także: Powstanie Warszawskie w memach - przekroczenie granicy dobrego smaku? <<<

- Ja jestem ze Szczecina, reszta chłopaków z Poznania i okolic. Tymczasem, gdy zaproponowano nam zagranie koncertu podczas obchodów rocznicowych, zgodziliśmy się bez wahania - opowiada Robert Drężmak Drężek, gitarzysta grupy. - Nasze teksty dotyczą w dużej mierze wolności, ludzkich zwycięstw i upadków. Utwór pt. "Wolność" opowiada o ludziach, którzy sami oddają życie, by tę wolność dać innym.

Zapraszamy do wysłuchania nagrań audycji "W cztery oczy", w których m.in. wyjątkowe dźwięki z Archiwum Polskiego Radia.

(kd/kul)