Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Rafał Kątny 30.12.2011

Zabawa i modlitwa w jednym?

Czy tylko zabawa i zwiedzanie? Czy spotkanie Taize w Berlinie stanie się znakiem, że Kościół może być miejscem gościnnym dla wszystkich ludzi? – o tym będziemy rozmawiać w audycji "W dobrych zawodach".
Zabawa i modlitwa w jednym?Fot. Cyril LG, lic. CC, źr. Flicr


W Berlinie trwa właśnie 34. Europejskie Spotkanie Młodych. Są ich tam tysiące. Dla wielu ludzi na Wschodzie i na Zachodzie Berlin ma znaczenie symboliczne. Mieszkańcy tego miasta nie ulegli zniechęceniu nawet w bardzo trudnych okolicznościach życia.

Kościół, który ich przyjmie charakteryzuje duże zróżnicowanie. Wielu spośród mieszkańców Berlina z różnych powodów nigdy nie miało prawdziwego kontaktu z wiarą chrześcijańską. To miejsce, w którym wszyscy będą się mogli poczuć przyjęci. Czy to Spotkanie stanie się znakiem, że Kościół może być miejscem gościnnym dla wszystkich ludzi? - takie pytanie zadają sobie organizatorzy spotkania. W audycji "W dobrych zawodach" pytać będziemy o cel takiego spotkania: to zabawa i modlitwa w jednym? Czy tylko zabawa i zwiedzanie? Jak wspominacie swoje uczestnictwo w takich spotkaniach? Połączymy się z Berlinem, a z zaproszonymi gośćmi w studiu powspominamy i porozmawiamy o sposobach spędzania Sylwestra.

Organizatorzy spotkania w Berlinie,chrześcijańska ekumeniczna wspólnota z Taizé o idei tych spotkań mówi tak: - Paryż, Warszawa, Londyn, Bruksela, Rzym, Budapeszt, Genewa, Barcelona, Rotterdam… Każdego roku w okresie między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem tysiące młodych ludzi uczestniczy w kolejnych etapach "pielgrzymki zaufania przez ziemię".

Pielgrzymka zaufania jest przede wszystkim spotkaniem z Chrystusem Zmartwychwstałym i z ludźmi. Dzięki modlitwie z innymi jesteśmy bliżej Boga. Dzięki otwartości i gościnności przekraczamy bariery i różnice, możemy się przyjąć wzajemnie i obdarować. To idea tego zgromadzenia. "Kiedy kolejny etap ‘pielgrzymki zaufania przez ziemię’ gromadzi młodych ludzi z wielu krajów, coraz głębiej rozumiemy, że wszyscy ludzie tworzą jedną rodzinę i Bóg jest w każdym człowieku bez wyjątku"- dodaje z kolei przełożony wspólnoty z Taizé brat Alois.