Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 16.03.2013

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

Koncert piosenek z płyty "Morowe Panny", która została zadedykowana uczestnikom Powstania Warszawskiego, zainaugurował Rok Żołnierzy Wyklętych. Pojawiły się dwie kolejne aranżacje piosenek o kobietach walczących w szeregach AK, którym przypadł los Wyklętych.
Generał Tadeusz Bór-Komorowski na odprawie na Woli w okolicach fabryki Kamlera . Od Lewej: Major Wacław Janaszek Bolek (szef sztabu Radosława), Generał Tadeusz Bór-Komorowski, pułkownik Jan Mazurkiewicz Radosław i kapitan Ryszard Krzywicki Szymon (adiutant) (4 sierpnia 1944 roku).Generał Tadeusz Bór-Komorowski na odprawie na Woli w okolicach fabryki Kamlera . Od Lewej: Major Wacław Janaszek "Bolek" (szef sztabu "Radosława"), Generał Tadeusz Bór-Komorowski, pułkownik Jan Mazurkiewicz "Radosław" i kapitan Ryszard Krzywicki "Szymon" (adiutant) (4 sierpnia 1944 roku).
Posłuchaj
  • Rok Żołnierzy Wyklętych - o tym wydarzeniu rozmawiamy w "Co Was kręci?" (Czwórka)
Czytaj także

Podczas koncertu piosenki śpiewały polskie wokalistki z zespołem Maleo Reggae Rockers.

W ramach obchodów Roku Żołnierzy Wyklętych w każdym regionie naszego kraju prezentowane będą postacie żołnierzy podziemia niepodległościowego działających na danym terenie. Plakaty z biogramami walczących udostępniane będą przez Fundację Niepodległości, która wraz Ośrodkiem KARTA jest organizatorem Roku Żołnierzy Wyklętych. Samorządy, instytucje i media będą mogły z nich korzystać.

To pomysł na prawdziwe, szczere i też trudne pokazanie żołnierzy walczących za prawdziwą, niepodległą Rzeczpospolitą, również po zakończeniu II wojny światowej. Rok Żołnierzy Wyklętych ma na celu szerzenie wiedzy i pamięciu o Wyklętych.

Fundacja zapowiada również przygotowanie gry karcianej "Bohaterowie wyklęci". Gracze wcielą się w dowódców polskiego podziemia niepodległościowego i będą walczyć przeciwko narzucaniu im władzy komunistycznej.

Więcej o Roku Żołnierzy Wyklętych dowiesz się słuchając załączonej audycji "Co Was Kręci".

(pj)

Zapraszamy również do serwisu specjalnego Polskiego Radia poświeconemu Powstaniu Warszawskiemu.

''