Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 04.02.2017

Młot, łodzie i skarby. Wikingowie wciąż rozpalają wyobraźnię

Skarby Wikingowie zakopywali w ziemi i wierzyli, że nie należy ich wydobywać, bo może to być przyczyną nieszczęścia. - Tylko na wyspie Gotlandia, mającej 100 km długości, jest ponad tysiąc skarbów - opowiada archeolog, prof. Władysław Duczko.

Zmarłych chowali w łodziach, mieli wyjątkową krzepę i nosili hełmy z rogami. Wokół Wikingów, których epoka trwała od VIII do XI wieku, narosło wiele mitów i legend. Ich symbolem, ważnym w momencie odejścia w zaświaty i w czasie wypraw, stały się łodzie, atrybut męskości.

- Byli postrachem mórz, bo byli świetnymi szkutnikami, budowali doskonałe łodzie i umieli się świetnie zorganizować. Zanim wypływali na morze ustalali dokładnie, kto będzie prowadził, jak się podzieli łupy i w jakiś sposób będzie się funkcjonowało razem - opowiada prof. Duczko.

Kobiety były wprawdzie prawnie zależne od mężczyzn, ale ich rola społeczna była dość rozległa. Mówimy o niej w audycji, w której poruszamy również temat symboliki Wikingów, ich niezwykłych zdolności i wyjaśniamy, skąd na ich hełmach wzięły się rogi.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Władysław Duczko (archeolog, Akademia Humanistyczna w Pułtusku, autor książki "Moce Wikingów")

Data emisji: 3.02.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/gs