Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 21.11.2019

Rak jądra atakuje młodych ludzi

W urologii największą grupę pacjentów, bo aż 80 proc., stanowią chorzy na raka. Rak jądra atakuje głównie ludzi młodych przed 40. rokiem życia. W Polsce wykrywa się co roku około 700 przypadków zachorowań na nowotwór jądra. 

Największą grupę nowotworów jądra stanowią: nasieniaki u mężczyzn między 25. a 45. rokiem życia i nienasieniaki, które występują najczęściej w wieku 15-30 lat.

W każdym przypadku wykrycia guzka czy powiększenia się jądra należy szybko zwrócić się do lekarza, który postawi diagnozę i wybierze terapię. Warto wiedzieć, ze nie każdy guzek w jądrze wskazuje na nowotwór. Istnieje wiele chorób wywołujących obrzęk i zapalenie jądra, np. wodniak, czyli nagromadzenie się płynu w mosznie między jądrem a samą moszną. Doświadczony lekarz może z dużym prawdopodobieństwem rozpoznać nowotwór w czasie badania palpacyjnego (poprzez dotyk).

Wcześnie wykryty rak jądra jest dzisiaj niemal w 100 proc. uleczalny. Dlatego nie należy zwlekać z rozpoczęciem leczenia i samemu badać jądra. Każdy mężczyzna powinien co miesiąc sam zbadać swoje jądra (jak to robić - powiemy w audycji!). Trzeba takie samobadanie wykonywać co miesiąc. Praktyczną podpowiedzią jest, że badamy jądra pod prysznicem lub biorąc ciepłą kąpiel. Dlaczego? Skóra worka mosznowego staje się wtedy miękka i rozluźniona i łatwiej jest wyczuć wszelkie nieprawidłowości.

Z map potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii, opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia 31 grudnia 2015 r. wynika, że rak pęcherza moczowego zajmuje wśród chorób nowotworowych piąte miejsce pod względem częstości występowania. Co roku jest on rozpoznawany u 8,2 tys. osób. Zgodnie z prognozami w ciągu najbliższych 10 lat liczba nowych zachorowań na ten nowotwór gwałtownie wzrośnie i w 2029 r. wyniesie 11,5 tys. To istotna przesłanka wskazująca na konieczność podjęcia działań zapewniających dostępność do leczenia pacjentom dotkniętych tym schorzeniem. Istnieje więc konieczność zapewnienia kompleksowego leczenia pacjenta chorego na nowotwór pęcherza moczowego poprzez zmianę organizacji opieki zdrowotnej.

W audycji mówimy, jakie działania wchodzą w zakres kompleksowej opieki medycznej u chorych na raka pęcherza moczowego, co wydatnie poprawi skuteczność leczenia i zachowania zdrowia oraz jaka jest profilaktyka w raku pęcherza.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski 

Gość: dr hab. n. med. Roman Sosnowski (urolog z Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie)

Data emisji: 21.11.2019

Godzina emisji: 19.09

ag