Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 27.10.2020

Polskie skrzydła na niebie nad Anglią

"Gdyby nie wspaniałe polskie dywizjony i ich bezprzykładne bohaterstwo, wahałbym się twierdzić, że wynik bitwy byłby taki sam" - autorem tej opinii jest Hugh Dowding, naczelny dowódca RAF-u - królewskich sił powietrznych w czasie bitwy o Anglię.

Rok 2020 to rok 80. rocznicy bitwy o Anglię, największego starcia lotnictwa wojskowego w historii, czyli walk RAF-u z niemiecką Luftwaffe, ze znaczącym udziałem pilotów polskich. Do historii przeszło stwierdzenie dziennikarki amerykańskiej, Dorothy Thompson: "Polacy są samą odwagą. Są straszni".

Samolot Supermarine Spitfire w barwach 316 Dywizjonu Myśliwskiego. Serwis specjalny Bitwa o Anglię

Większość historyków przyjmuje 10 lipca 1940 roku za początek bitwy o Anglię, a 31 października tegoż roku za jej koniec. Artur Kolęda z IPN przypomina, że po klęsce Francji Wielka Brytania była jedynym nieokupowanym krajem w Europie walczącym z Niemcami. Dlatego, żeby niemieckie formacje mogły dokonać desantu morskiego na Wyspy Brytyjskie musiało zostać zniszczone brytyjskie lotnictwo.

Posłuchaj
19:50 2020_10_27 19_09_25_PR1_EUREKA.mp3 Polacy w bitwie o Anglię (Eureka/Jedynka)

 

W składzie sił brytyjskich walczyły cztery polskie dywizjony - bombowe 300 i 301 oraz myśliwskie 302 i 303, a także około 80 polskich lotników w dywizjonach brytyjskich. - W sumie było to 147 lotników myśliwskich i 124 lotników bombowych - mówi historyk. Podkreśla, że dywizjony polskie weszły do walki w drugiej, decydującej fazie bitwy o Anglię. Wcześniej Polacy latali w składzie dywizjonów brytyjskich.

Bitwa o Anglię IPN.pdf

Dywizjon 303, który miał czwartą pozycję jeśli chodzi o liczbę zestrzeleń w siłach brytyjskich, trafienia te uzyskał zaledwie w kilkanaście dni. Artur Kolęda podkreśla, że Polacy dopiero kiedy mieli do dyspozycji samoloty Spitfire i Hurricane, na których mogli nawiązać równorzędną walkę z Niemcami pokazali, co potrafią. Wskazuje, że natężenie walk było tak duże, że średnia długość życia pilota w jednostce wynosiła dwa tygodnie.

W audycji można również posłuchać nagrań archiwalnych niektórych polskich pilotów.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: Artur Kolęda (Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej)

Data emisji: 27.10.2020 

Godzina emisji: 19.09

ag