Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 01.04.2021

Tajemnicza historia św. Graala

Św. Graal powszechnie kojarzony jest z kielichem z Ostatniej Wieczerzy, który został następnie użyty przez Józefa z Arymatei do zebrania kropel krwi umierającego Chrystusa. Taka opowieść i taka konotacja po raz pierwszy pojawia się jednak dopiero pod koniec XII wieku w utworze jednego z francuskich poetów z kręgu autorów legend arturiańskich.

ojciec Michał Legan 1200.JPG
"Najważniejszy moment naszego roku liturgicznego". O. Michał Legan o przeżywaniu Triduum Paschalnego

Graal w legendach arturiańskich 

Pierwsze wzmianki o legendarnym władcy Brytów, Królu Arturze, pochodzą z IX wieku. Trzy stulecia później historia Króla Artura i rycerzy Okrągłego Stołu rozrosły się do całego cyklu legend arturiańskich. Wielką zasługę mieli francuscy poeci, autorzy dworskich romansów i w utworze jednego z nich pojawia się motyw Graala. - Był to Chrétien de Troyes (Krystian z Troyes), który wprowadza Graala w powieści o Percewalu (ok. 1180 r.) jednym z rycerzy króla Artura. Napotyka on Graala w zamku Króla Rybaka i w czasie wieczerzy dochodzi do cudownych wydarzeń - opowiada  prof. Jerzy Pysiak  z Wydziału Nauk o Kulturze i Sztuce Uniwersytetu Warszawskiego. - Percewal dostrzega młodego człowieka, trzymającego krwawą włócznię, widzi innych młodzieńców, złote świeczniki oraz pannę trzymającą Graala, który to roztacza tak wielką jasność, że wszystkie światła w komnacie tracą swój blask - dopowiada. 

Posłuchaj
21:15 Jedsynka/Eureka św Graal 1.04.mp3 Tajemnicza historia św. Graala (Eureka/Jedynka)

 

Św. Graal w katedrze w Walencji 

Wedle tradycji kościelnej kielich z Wieczernika znajduje się od XV wieku w katedrze w Walencji i nie jest nazywany Graalem. - To jest rzeczywiście bardzo stary kielich, ale nie ma na to  jednoznacznych dowodów, jest pewna tradycja hagiograficzna - podkreśla dr Mateusz Wilk z Wydziału Nauk o Kulturze i Sztuce Uniwersytetu Warszawskiego. - Ten kielich po raz pierwszy pojawia się w źródłach pisanych w XII wieku w inwentarzu katalogu skarbca bardzo ważnego klasztoru San Juan de la Peña i ta wzmianka mówi, że klasztor posiada kielich, w którym Jezus Chrystus poświęcił swoją krew - opowiada. 

Jak zaznacza gość audycji Kościół ostrożnie podchodzi do informacji, że kielich pochodzi z Wieczernika. - Można odnaleźć informacje, że papieże odprawiali msze przy użyciu tego kielicha. Nawet jeżeli nie ma oficjalnego orzeczenia o autentyczności tej relikwii, to jest szacunek dla długiej tradycji związanej z jej obecnością - wyjaśnia. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Jerzy Pysiak i dr Mateusz Wilk (Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 1.04.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans