Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 03.03.2016

Wystawa, która dała początek "Żołnierzom Wyklętym"

- Miałem poczucie obcowania z wielką historią napisaną krwią i cierpieniem, dla przeciętnego Polaka wtedy praktycznie nieznaną - mówi Grzegorz Wąsowski, współorganizator pierwszej wystawy poświęconej Żołnierzom Wyklętym.

Pod koniec 1993 roku z inicjatywy z Ligi Republikańskiej w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowano wystawę "Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne". To wtedy po raz pierwszy w przestrzeni publicznej użyte zostało określenie "Żołnierze Wyklęci". W kolejnych latach wystawa była pokazywana w miastach całej Polski, aż wreszcie w 1999 roku zawitała do Sejmu. To był 1999 rok.

Dla Grzegorza Wąsowskiego cały ten okres życia wiąże się z wieloma przeżyciami. – Mieliśmy wtedy jeszcze okazję obcować z osobami działającymi w antykomunistycznym podziemiu, czasem nawet pełniącymi wysokie funkcje. Widziałem ich wzruszenie. Dla nich było to niezwykle ważne, że ktoś upomniał się o ich historię, ich wysiłek i ofiarę, która została złożona na ołtarzu wolności ojczyzny - wspomina gość radiowej Jedynki.

Jakich Żołnierzy Wyklętych Grzegorz Wąsowski poznał osobiście i skąd organizatorzy wystawy czerpali prezentowane materiały, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Nocne Polaków rozmowy" (z cyklu Twarzą w twarz)

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: Grzegorz Wąsowski (współtwórca Fundacji Pamiętamy)

Data emisji: 2.03.2016

Godzina emisji: 23.08

pg/tj