Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 14.09.2016

Debata Dnia: Przyszłość Unii Europejskiej

Już podczas piątkowego szczytu w Bratysławie przywódcy Unii Europejskiej – bez udziału Wielkiej Brytanii – będą rozmawiać o przyszłości Wspólnoty po Brexicie. Tymczasem, w ostatnich dniach dużo mówi się nie o kształcie UE, a o konflikcie wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 o tym, dokąd zmierza wspólna Europa, mówili publicyści – Krzysztof Rak i Andrzej Talaga.
Jean-Claude JunckerJean-Claude JunckerEPA/PATRICK SEEGER

Jak podkreślał na naszej antenie Andrzej Talaga, „Unia Europejska jest w fundamentalnym kryzysie”. – Sprawa zadłużenia państw południa Europy nie została rozwiązana. Sytuacja finansowa Włoch może w większym stopniu odbić się na Wspólnocie niż problemy Grecji – wskazywał publicysta „Rzeczpospolitej”. Oprócz tego, Bruksela zmaga się kryzysem migracyjnym, a problemem jest także wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Tymczasem Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję, w której krytykuje Polskę m.in. za konflikt wokół TK. W ocenie Krzysztofa Raka, działaniom PE nadaje się w Polsce zbyt dużą wagę. – Poza naszym krajem nikt dzisiejszej rezolucji nie odnotował – mówił publicysta „Nowej Konfederacji”. Andrzej Talaga zauważył przy tym, że Parlament Europejski nie ma realnej władzy, a kluczowe decyzje w UE podejmują przywódcy państw członkowskich.

Więcej tematów w całej rozmowie. Gościem pierwszej części Debaty Dnia był także prof. Andrzej Gil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Gospodarzem programu był Konrad Kołodziejski.

Polskie Radio 24