Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Dariusz Krępski 10.07.2018

W sprawie Puszczy Noteckiej zawiodły organizacje ekologiczne?

- Państwo może stanąć na straży dobra naszych dzieci i wnuków, jeżeli tylko zadbamy o to, by byli tam odpowiedni ludzie kontrolujący, czy decyzja środowiskowa nie oznacza łapówki – mówił w „Debacie Dnia” w Polskim Radiu 24, Antoni Trzmiel, dziennikarz „Wiadomości” TVP1, odnosząc się do kontrowersyjnej budowy zamku na terenie Puszczy Noteckiej. W dyskusji brał udział także Grzegorz Gruchalski z Warszawskiego Forum Samorządowego.

Spore kontrowersje wywołała budowa prywatnego zamku w Puszczy Noteckiej. Inwestycja powstaje na obszarze chronionym Natura 2000. Padają oskarżenia, że z powodu budowy prawdopodobnie osuszono jezioro i wycięto kilka tysięcy drzew. Ministerstwo środowiska zapowiedziało kontrolę inwestycji, a CBA już prowadzi czynności analityczno-sprawdzające w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu. Uczestnicy debaty zastanawiali się jak mogło dojść do tego, że organizacje ekologiczne nie zareagowały na fakt, że na obszarze Puszczy Noteckiej powstaje 14-kondygnacyjny budynek.

- Bycie ekologiem stało się świetnym sposobem zarabiania pieniędzy, przez pewne grupy ludzi, których można nazwać oszustami. Jeśli im dobrze posmarować, o czym wiedzą liczni inwestorzy, nie dostrzegają problemu. A gdy przelew nie dochodzi, to nagle się okazuje, że jest jakiś bardzo rzadki gatunek motyla, który uniemożliwia budowę supermarketu. Później stawał się zwykłą poczwarą. To przepoczwarzenie polskiej ekologii pokazuje skalę problemów. Mam nadzieję, że w tym zamku, powstającym w obszarze chronionym Natura 2000, Konrad I Mazowiecki, czy inni władcy Mazowsza, nie sprowadzą Krzyżaków –mówił Antoni Trzmiel.

CBA rozpoczęło kontrolę w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu. Weryfikowane są m.in. dokumenty dotyczące postępowań  w sprawie uzgodnienia warunków zabudowy i oceny doddziaływania na obszar Natura 2000. Grzegorz Gruchalski z Warszawskiego Forum Samorządowego stwierdził, że dzięki podjętym działaniom dowiemy się, skąd pochodzą pieniądze na budowę zamku.

- W takim symbolicznym znaczeniu, mieszkańcy chyba są zadowoleni, że ich teren jest objęty tak dużą „promocją” regionu. Ale mam nadzieję, że CBA wyjaśni wszelkie wątpliwości, bo taki obiekt na terenie chronionym nie powinien powstać. Jestem ciekaw wniosków Centralnego Biura Korupcyjnego, bo pieniądze na takie inwestycje nie biorą się „z palca” – mówił Gość "Debaty dnia". - Organizacje ekologiczne powinny kontrolować i monitorować takie sytuacje, bo mają na to środki i jestem zdziwiony, że nie przyglądały się temu, co się tam dzieje – dodał Grzegorz Gruchalski.

W audycji rozmawiano też m.in. o: przebiegu kampanii kandydatów na prezydenta Warszawy, planach rozszerzenia Unii Europejskiej o państwa Bałkanów Zachodnich, relacjach pomiędzy Polską, a Wspólnotą i zdolności obronnej Europy w oparciu o NATO.

Audycję prowadził Adrian Stankowski.

Data emisji: 10.07.2018

Godzina emisji 18:06

IAR/PAP/DK