Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jan Odyniec 13.12.2019

P. Kubiak: potrzeba zdyscyplinowania sędziów zaangażowanych politycznie

- Z tego co widzimy w ciągu ostatnich paru lat, to sędziowie tak się zaangażowali w działalność polityczną, że jest potrzeba zdyscyplinowania części tego "towarzystwa wzajemnej adoracji" - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kubiak z Radia Gdańsk. Gościem "Debaty Dnia" w PR24 był także Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej".
Posłuchaj
  • Michał Kolanko i Piotr Kubiak o rozliczeniu stanu wojennego i reformie sądownictwa (Debata Dnia/PR24)
Czytaj także

13 grudnia jest okazją do wspominania stanu wojennego i oceny tego wydarzenia. W czwartek jednak Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ustroju wymiaru sprawiedliwości. Te dwa tematy zdominowały "Debatę Dnia" w Polskim Radiu 24. Rozmawiali na ten temat Michał Kolanko i Piotr Kubiak.

PR24 Bogusław Sonik 1200.jpg
B. Sonik o rozliczeniu stanu wojennego: jedyny moment był w latach 89-90. Nie zrobiono tego

Ocena stanu wojennego

Redaktor Michał Kolanko stwierdził, że ocena wydarzeń z przełomu 1981 i 1982 roku oraz ich architekta - generała Wojciecha Jaruzelskiego - jest "raczej oczywista". Ewentualne wypowiedzi polityków, którzy mają zdanie odmienne, wynikają raczej z odwoływania się do szczególnego elektoratu.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Historyk IPN: nierozliczenie stanu wojennego to częściowo efekt ducha Magdalenki

Podobną ocenę wyraził redaktor Piotr Kubiak. Nawiązał do wypowiedzi polityka Lewicy Macieja Gduli, który stwierdził rano, że decyzja o stanie wojennym była "dramatyczna, ale konieczna".

- Słyszałem rano tę wypowiedź, byłem dość zbulwersowany takim podejściem. Być może jest taka potrzeba, żeby tak mówić do części tego elektoratu, która jest w zasięgu lewicowego wspomnienia, dobrego wspomnienia komunizmu - mówił Piotr Kubiak.

Rozliczenie 1981 roku

Goście Polskiego Radia 24 zostali zapytani o to, dlaczego nie doszło do rozliczenia stanu wojennego. Michał Kolano stwierdził, że jest po temu wiele przyczyn. - Jedną z nich, najbardziej banalną, jest to, że nie uznano tego za polityczny priorytet. Takie były decyzje podjęte lata temu. Później poczucie niesprawiedliwości nie zostało naprawione, dlatego teraz mamy taką sytuację, jaką mamy - mówił dziennikarz "Rzeczpospolitej".

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Krzysztof Sobolewski: mamy sądy rodem z ustrojów autorytarnych

- Czym się kieruje temida? Politycznym priorytetem, czy sprawiedliwością? Za chwilę będziemy rozmawiali o sytuacji w wymiarze sprawiedliwości dzisiaj. A może właśnie taki był priorytet wynikający z kompromisu przy okrągłym stole? "My ich nie skażemy, bo czemu mamy skazać naszych kolegów" - stwierdził Piotr Kubiak, przypominając, że spraw, które powinny być rozliczone, a nie zostały i były celowo przewlekane, było więcej - wymienił m.in. grudzień 1970 roku.

sąd najwyższy 1200 f.jpg
M. Skowron: teraz wszystkie decyzje mogą być podważone

Wraca reforma wymiaru sprawiedliwości

W związku z tym, że temat wymiaru sprawiedliwości już został poruszony, goście zostali zapytani o pomysł posłów Prawa i Sprawiedliwości, który został w czwartek przedstawiony w Sejmie. Redaktor Michał Kolanko powołał się na tekst Tomasza Pietrygi z "Rzeczpospolitej".

- Jest to pewnego rodzaju "opcja atomowa", którą PiS przygotowało. Ta opcja atomowa nie była przygotowywana pospiesznie, raczej widać, że jest dobrze przemyślana - mówił. Michał Kolanko stwierdził też, że moment "wrzucenia" tej ustawy do Sejmu jest zaskakujący, bo zbliża się kampania wyborcza, a nowelizacja może zmobilizować elektorat opozycji i zdominować tematy kampanii wyborczej.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Nowe przepisy ws. sędziów. Mucha: widzę odwzorowanie wartości konstytucyjnych

O odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów, którzy działają politycznie zapytany został także Piotr Kubiak. - Z tego co widzimy w ciągu ostatnich paru lat, to sędziowie tak się zaangażowali w działalność polityczną, że jest potrzeba zdyscyplinowania części tego "towarzystwa wzajemnej adoracji", które wytoczyło wojnę tak naprawdę nie tylko stronie rządowej, ale pokazuje, gdzie ma ludzi, którzy są klientami wymiaru sprawiedliwości - mówił dziennikarz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Debata Dnia"
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Goście: Piotr Kubiak (Radio Gdańsk), Michał Kolanko ("Rzeczpospolita")
Data emisji: 13.12.2019
Godzina emisji: 18.06

jmo