Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 06.04.2021

Czytaj podróżując, podróżuj czytając.

Czytanie jest podróżą po cudzych umysłach - nieraz ciekawszą i bardziej pouczającą od zwiedzania obcych krajów. Czy jednak w czasach COVID-19 książki podróżnicze są wystarczającym substytutem wolności?

W związku z pandemią COVID-19 kolejne kraje zaostrzają zasady bezpieczeństwa dotyczące podróżowania. Jest ono zdecydowanie trudniejsze, niż jeszcze kilka lat temu. Zapominając o naszej żądzy przygód i zwiedzania świata musimy brać pod uwagę konieczność zatrzymania transmisji wirusa. W związku z tym, książka staje się najtańszym biletem oraz najbezpieczniejszym sposobem "podróżowania".

Motyw podróży od wieków jest wykorzystywany w literaturze - szczególnie w powieściach i opowiadaniach. Kto lepiej zna się na literaturze drogi niż pisarz, który jest podróżnikiem?

Autor książek podróżniczych Piotr Milewski ma swoich ulubionych autorów w tej kategorii. Jednym z nich jest szwajcarski pisarz Nicolas Bouvier, który w latach 50. XX wieku odbył długą podróż ze Szwajcarii przez Grecję, Turcję, Iran i Pakistan aż do Indii. Później odwiedził także Sri Lankę oraz Japonię. Owocem tej długiej wyprawy było kilka książek, w których opisuje swoje emocjonujące przeżycia związane z wyprawą. Najbardziej znana pozycja to "Oswajanie świata" - ukazała się w 1963 roku i od razu stała się "świętą księgą" dla tych, dla których podróże to coś więcej niż tylko turystyczne zwiedzanie nowych miejsc.

Posłuchaj
01:03 28.03 MILEWSKI 1.mp3 Nicolas Bouvier - "Oswajanie świata" (Wysokie Obroty/PRK)

-

Kolejnym znanym pisarzem i twórcą jest Bruce Chatwin. Jego debiutancka powieść "W Patagonii" opisuje podróż po Ameryce Południowej i zawiera wspominki spotkań z farmerami oraz okoliczności odkrywania piękna tej Krainy. Choć sam opis widoków zapiera dech w piersiach, autor wielokrotnie podkreśla w książce trudne warunki życia mieszkańców, co sprawia, że obraz Patagonii jest daleki od tego przypominającego Eden.

Nasz ekspert zachęca, by spojrzeć szerzej na zjawisko podróżowania - to nie tylko przemieszczanie się w przestrzeni. Czasem są to podróże w czasie – w pewnym sensie spotykamy ludzi żyjących dziesiątki lat przed nami, którzy pozostawili po sobie jakiś ślad. Podróże to także wyprawa w głąb siebie, podczas której możemy odkryć prawdę o tym, kim jesteśmy - co nas cieszy a co wzbudza lęk. Dzięki temu podróż zarówno w rzeczywistości, jak w na kartach książki może być celem samym w sobie.

Posłuchaj
00:47 28.03 MILEWSKI 2.mp3 Podróż w głąb siebie (Wysokie Obroty/PRK)

Jesteś kierowcą zawodowym? Może podróżujesz turystycznie po Polsce i Świecie? Pióro (laptop) w dłoń! Może niebawem to o Twojej podróżniczej książce/blogu opowiemy w PRK! 


P. Michalski


CZYTAJ TAKŻE: