Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 23.04.2021

Wodór – paliwo przyszłości

Wodór rozgrzewa wyobraźnię naukowców, inżynierów i zwykłych użytkowników dróg. Coraz częściej słyszymy, że za kilka lat w zapomnienie odejdzie ropa, benzyna i gaz, a cały świat będzie wykorzystywał w gospodarce tani i ekologiczny pierwiastek.

Wodór w niedalekiej przyszłości ma całkowicie wyprzeć paliwa kopalne stosowane w energetyce, transporcie i wielu innych dziedzinach naszego życia. Dlaczego? Bo jest praktycznie wszędzie! Dodatkowo jego spalanie nie generuje dwutlenku węgla i jest niezwykle efektywnym paliwem – bardziej wydajnym niż ropa naftowa i zdecywanie lepszym od gazu ziemnego.

Posłuchaj
01:07 Sęp_zalety wodoru_1.mp3 Zalety wodoru (Wysokie Obroty/PRK)

Jeżeli wodór jest tak czystym paliwem, to dlaczego wciąż jeździmy na benzynie i spalamy węgiel? Okazuje się, że proces upowszechnienia pierwiastka jest niezwykle złożony, a samo jego wykorzystanie może nieść ze sobą pewne niebezpieczeństwa.

Posłuchaj
01:07 Ruszel_niebezpieczeństwa_7.mp3 Niebezpieczeństwa związane z użyciem wodoru (Wysokie Obroty/PRK)

Wodór, choć powszechny, występuje w postaci związanej. To, jak przekonuje nasz rozmówca rodzi szereg problemów.

Posłuchaj
00:48 Sęp_trudny nośnik energii_3.mp3 (Nie)doskonały nośnik energii (Wysokie Obroty/PRK)

00:35 Sęp_paliwo przyszłości problemy_4.mp3 Problemy związane z paliwem przyszłości (Wysokie Obroty/PRK)

-

W jaki sposób pozyskać wodór z wody? Możemy go wytworzyć m.in. z metanu, węgla i ropy naftowej. Jedną z metod jest także użycie elektrolizerów, które wykorzystują w procesie przemiany energię elektryczną. Jest to póki co niezwykle kosztowny (i praktycznie nieopłacalny) proces.

Posłuchaj
00:48 Sęp_pozyskiwanie_10.mp3 Pozyskiwanie wodoru (Wysokie Obroty/PRK)

00:36 Sęp_elektrolizery_9.mp3 Elektrolizery (Wysokie Obroty/PRK)

Konsekwentne wypieranie ropy naftowej to perspektywa kilku najbliższych lat. Aby przyspieszyć ten proces, Unia Europejska musi rozpocząć prace nad przygotowaniem infrastruktury na poziomie wspólnotowym.

Posłuchaj
00:48 Ruszel_tak ale nie teraz_2.mp3 Czy wodór ma szansę stać się paliwem przyszłości? (Wysokie Obroty/PRK)

00:49 Ruszel_infrastruktura UE_8.mp3 Infrastruktura wodorowa w UE (Wysokie Obroty/PRK)

-

Unia Europejska opracowała już wytyczne dotyczące zastosowania i upowszechniania wodoru w gospodarce. Część jej państw członkowskich jest już w trakcie budowy infrastruktury, która za chwilę umożliwi integrację wodorową na poziomie ponadnarodowym.

Posłuchaj
00:29 Ruszel_plany UE_5.mp3 Wodorowe plany UE (Wysokie Obroty/PRK)

01:24 Ruszel_układ sił_6.mp3 Wodorowy układ sił w UE (Wysokie Obroty/PRK)

Państwa, które z odpowiednim wyprzedzeniem zajmą się tematem wykorzystania wodoru w gospodarce, będą za kilka lat rozdawać karty na arenie Europy i staną się paliwowymi mocarstwami na miarę XXI wieku. „Przespanie” tematu sprawi, że kraj stanie się uzależniony od paliwa przyszłości.

Czy takim krajem będzie Polska?

W kolejnej części naszego wodorowego cyklu zajmiemy się tematem Polskiej Strategii Wodorowej i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie „Czy wodór napędzi polską gospodarkę i będziemy wykorzystywać go na co dzień?”

Bądźcie z nami i słuchajcie Polskiego Radia Kierowców!
Jesteśmy ciekawi Waszej opinii na temat wodoru! Piszcie do nas w aplikacji mobilnej i na stronie internetowej PRK!



ŁS

Goście:

  • dr hab. Mariusz Ruszel, prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza, pracownik Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej,
  • prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp - Prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza.

CZYTAJ TAKŻE: